Ursula von der Leyen po raz drugi przewodniczącą Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen po raz drugi przewodniczącą Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen. Źródło: KE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Parlament Europejski w czwartkowym (18.07.2024) głosowaniu poparł Ursulę von der Leyen na kolejną pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. W głosowaniu 401 europosłów było za, 284 przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu wzięło udział 707 eurodeputowanych. Wymagana bezwzględna większość potrzebna do zatwierdzenia kandydatury Ursuli von der Leyen wynosiła 360 głosów. To dlatego, że hiszpański poseł do PE Toni Comin nie objął jeszcze mandatu, w związku z czym liczba europosłów wynosi obecnie 719.

Kandydaturę von der Leyen poparli wcześniej liderzy 25 z 27 państw członkowskich na szczycie 27 czerwca. Od głosu wstrzymała się włoska premierka, liderka partii Bracia Włosi Giorgia Meloni, a przeciwko głosował premier Węgier Viktor Orban.

Koalicja centroprawicy, socjaldemokratów i liberałów, która popierała von der Leyen, ma większość w PE. Po czerwcowych wyborach europejskich dysponuje ona łącznie 401 głosami.

Czytaj także: Rząd chce negocjować z Komisją Europejską wydłużenie terminu KPO poza 2026 rok

Ursula von der Leyen o wizji silniejszej Europy

W czwartek (18.07.2024) rano von der Leyen przedstawiła w PE swoją wizję silniejszej Europy. Kluczowe inicjatywy obejmują nowy plan przemysłowy, który ma przyspieszyć osiągnięcie neutralności emisyjnej i wzrost przemysłowy, oraz Europejski Fundusz Konkurencyjności w celu pobudzenia innowacji.

Zaproponowała też Europejską Tarczę dla Demokracji w celu przeciwdziałania zagranicznym manipulacjom i ingerencjom oraz Europejski Plan Mieszkaniowy.

Von den Leyen szczególny nacisk położyła na obronność, proponując utworzenie nowego stanowiska komisarza ds. obrony w celu kierowania Europejską Unią Obronną i wzywając do stworzenia kompleksowego systemu obrony powietrznej – Europejskiej Tarczy Powietrznej – w celu ochrony przestrzeni powietrznej UE i stworzenia „silnego symbolu europejskiej jedności w kwestiach obronnych”.

Zapewniła też o niezachwianym wsparciu UE dla Ukrainy, deklarując, że „Europa będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne”.

Zapowiedziała też utworzenie nowych tek komisarzy: mieszkalnictwa, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy na kontynencie; obszaru Morza Śródziemnego, aby wspierać stabilność i współpracę regionalną; sprawiedliwości międzypokoleniowej, aby zapewnić, że polityka uwzględnia potrzeby przyszłych pokoleń.

Czytaj także: Przewodnicząca KE deklaruje 1,9 mld euro wsparcia dla inwestycji kapitałowych w Ukrainie

Zadania Komisji Europejskiej

Blisko pięć lat temu przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli po raz pierwszy wysunęli kandydaturę von der Leyen na funkcję przewodniczącej Komisji Europejskiej, a dwa tygodnie później europarlament ją zatwierdził.

Stała się ona pierwszą przedstawicielką Niemiec na tym stanowisku od ponad 50 lat.

Zgodnie z unijnymi traktatami przewodniczący KE decyduje o organizacji Komisji i przydziela teki poszczególnym komisarzom.

Ustala również program polityczny KE i reprezentuje ją na posiedzeniach Rady Europejskiej, szczytach G7 i G20, szczytach z udziałem krajów spoza UE i w ważnych debatach w PE i Radzie UE.

Czytaj także: Ursula von der Leyen, Polska uzyskuje dostęp do 137 mld euro z funduszy UE

Źródło: PAP BIZNES