Upadek Zhongzhi – jedno z największych bankructw w historii Chin

Upadek Zhongzhi – jedno z największych bankructw w historii Chin
Fot.stock.adobe.com / amixstudio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W piątek, 5 stycznia sąd w Pekinie przyjął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej złożony przez Zhongzhi Enterprise Group, chińską spółkę zarządzającą oszczędnościami. W oficjalnym dokumencie opublikowanym przez Pośredni Sąd Ludowy nr 1 w Pekinie uznano, że Zhongzhi nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań.

Zhongzhi to ogromna spółka powiernicza działająca poza nadzorem bankowym. W pewnym momencie zarządzała aktywami wartości ponad 1 bln juanów (140 mld dol.).  

Należący do grupy duży fundusz inwestycyjny Zhongrong International Trust Co. niedawno nie zrealizował płatności, co wywołało protesty inwestorów. Fundusz sprzedawał wysokooprocentowane produkty finansowe.

Sąd w Pekinie stwierdził, że Zhongzhi „w sposób oczywisty” nie jest w stanie spłacić swoich długów. Kontrola wykazała, że ​​długi Zhongzhi sięgały  460 mld juanów (64,3 mld dol. ) w porównaniu z aktywami o wartości 200 mld juanów. Analitycy szacują, że inwestorzy – w większości zamożne osoby fizyczne, a nie instytucje – poniosą straty w wysokości ok. 56 mld dol.

Zhongrong Trust ma zostać wyłączony z postępowania upadłościowego i będzie szukać nowych inwestorów strategicznych.

Inne chińskie giganty na krawędzi

Upadek Zhongzhi  to jedno z największych bankructw w historii Chin, które jeszcze bardziej zepsuje nastroje konsumentów oraz inwestorów i jest kolejnym kłopotem dla zwalniającej chińskiej gospodarki.

W ostatnich latach kilka dużych chińskich firm miało trudności finansowe, ale przeprowadzano w nich restrukturyzację zadłużenia, co pozwalało uniknąć formalnego bankructwa. Tak było w przypadku konglomeratu HNA Group Co., który w 2020 roku przestał spłacać miliardowe długi, a proces restrukturyzacji zakończył się w roku 2022.

China Evergrande Group, posiadająca zobowiązania o wartości prawie 330 mld dol. ,której niewypłacalność w 2021 r. przyspieszyła kryzys na chińskim rynku nieruchomości wciąż boryka się z trudnościami, ale uniknął likwidacji i nie ogłosił upadłości.

Silne lekarstwo

Decyzja o przeprowadzeniu upadłości Zhongzhi zapadła w październiku ubiegłego roku. Chińskie władze doszły do wniosku, że upadłość będzie miała mniej negatywny wpływ na rynki finansowe niż próba restrukturyzacji długów. Władze starają zapobiec paraliżowi systemu finansowego, wywołanego przez   kryzys na rynku nieruchomości.

Prezes Ludowego Banku Chin (banku centralnego) Pan Gongsheng w raporcie dla Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych pod koniec października obiecał zastosować „silne lekarstwo”, aby oczyścić rynek z nadmiernych, niespłacanych długów.

Urzędnicy przyspieszą sprzedaż instytucji ubezpieczeniowych i powierniczych wysokiego ryzyka, takich jak Evergrande Life i Zhongrong Trust.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl