Upada biuro podróży – domagajmy się należnej nam ochrony
Większość z nas przez cały rok z utęsknieniem odlicza dni do wakacji oraz do wymarzonego urlopu. Najczęściej środki na jego realizację są zbierane przez cały rok. W dzisiejszych czasach ludzie dużo chętniej wybierają egzotyczne kierunki. Dzięki zmianom gospodarczym takie państwa jak Egipt czy Tunezja stały się dla wielu bardzo dostępne.
Kiedy w końcu wyjeżdżamy na upragniony urlop, jedyne o czym marzymy, to słońce, plaża i luksusowy hotel. Ale czy zawsze udaje się to osiągnąć? Niekiedy zdarza się jednak, że nasz wypoczynek zamienia się w prawdziwy koszmar. Dzieje się tak, gdy upada organizator naszego wyjazdu. W tym roku nastąpiła prawdziwa kulminacja, ale już od kilku lat obserwujemy w Polsce upadłości biur podróży. Zarówno małych, jak i tych cieszących się dużą renomą.
Jeśli przytrafi nam się w obcym państwie, wyrzucenie z hotelu opłaconego przez nas za pośrednictwem biura podróży, to domagajmy się należnej nam ochrony. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że prawo gwarantuje nam ochronę w takich sytuacjach!
Warto więc poznać obowiązki organizatora turystyki, czyli biura turystycznego organizującego nasz wyjazd. Wszystkie są określone w art. 5 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 z późn. zm.).
Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach biura podróży, które muszą być spełnione w przypadku niewypłacalności. Należą do niej m.in.:
- pokrycie kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu. Lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w wypadku, gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu;
- zapewnienie klientom zwrotu wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną w wypadku, gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana;
- zapewnienie klientom zwrotu części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, odpowiadającą części imprezy turystycznej, która nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu.
Ale skąd upadłe biuro podróży ma mieć na to pieniądze? Są to środki pochodzące z gwarancji ubezpieczeniowych lub bankowych, które muszą być zawarte przez każdego przedsiębiorcę zajmującego się organizowaniem wyjazdów turystycznych. Jeśli planujemy wyjazd na terenie naszego kraju to najlepiej poszukać biura podróży, które zagwarantuje nam przyjęcie wpłaty wyłącznie na rachunek powierniczy. Taki rachunek zabezpiecza nasze pieniądze na przypadek ewentualnych zwrotów kosztów, czy też pokrycie kosztów powrotu.
Warto wiedzieć, ze obowiązujące wzory formularzy umów gwarancji bankowej oraz ubezpieczeniowej określa rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 kwietnia 2011 r. (Dz. U. Nr 88, poz. 499 z późn. zm.). Jeśli chcemy sprawdzić informacje dotyczące wysokość gwarancji ubezpieczeniowych można sprawdzić na stronie www.turystyka.gov.pl. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych nazwę danego biura podróży.
Organem właściwym dla wydawania dyspozycji o wypłacie zaliczki na pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju jest marszałek województwa właściwy dla siedziby biura podróży. Marszałek województwa prowadzi również rejestr przedsiębiorców zajmujących się organizowaniem imprez turystycznych. Dane znajdujące się w tym rejestrze są jawne, a zatem dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Warto i tam sprawdzić dane biuro.
Warto również sprawdzić, biuro podróży, któremu powierzamy swoje pieniądze w biurze informacji gospodarczej. To kolejny krok zabezpieczający nas, żeby na wakacyjnej wycieczce nie zostać na lodzie. Aby dowiedzieć się, czy nasze biuro figuruje w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A., można skorzystać z internetowego serwisu www.infokonsument.pl. W sierpniu w Rejestrze Dłużników ERIF figurowały dane o zadłużeniu ponad 170 biur podróży.
Pamiętajmy również, że wyjeżdżając, zwłaszcza w egzotyczne miejsca, koniecznie należy zawsze zapisać sobie adres i telefon najbliższego konsulatu czy też ambasady Polski, w których uzyskamy niezbędne informacje i pomoc w nagłych wypadkach.
Katarzyna Talkowska
Aplikant Radcowski w Kancelarii Prawnej RAVEN Krupa & Stańko sp. k.