UOKiK: postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell

UOKiK: postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell
Fot. stock.adobe.com/Marek Stokowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell, która - według UOKiK, mogła zawrzeć ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję.

Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą praktyki związane ze sprzedażą produktów infrastruktury informatycznej marek Dell i Dell EMC do klientów profesjonalnych, podano.

Podejrzenie niedozwolonego porozumienia rynkowego

„Podejrzewamy, że doszło do niedozwolonego porozumienia rynkowego, w ramach którego spółka Dell przydzielała zamówienia od firm i instytucji do konkretnych sprzedawców – dystrybutorów, którzy chcieli zakupić od niej sprzęt w celu dalszej odsprzedaży. W efekcie potencjalni klienci mogli zostać pozbawieni możliwości wyboru tańszej oferty produktów Dell i Dell EMC” – powiedział Chróstny, cytowany w komunikacie.

System dystrybucji

Dell nie sprzedaje samodzielnie swoich produktów. Jego system dystrybucji oparty jest o sieć partnerów handlowych (autoryzowanych dystrybutorów). Jeżeli jeden z nich zgłosi w wewnętrznym systemie rejestracji potencjalną transakcję z danym klientem, wówczas Dell może uniemożliwiać pozostałym dystrybutorom przedstawienie konkurencyjnych ofert cenowych temu samemu klientowi, nawet na jego wyraźną prośbę.

Czytaj także: UOKiK: postępowanie przeciwko trzem spółkom z grupy kapitałowej HRE Investments >>>

„W efekcie firmy i instytucje mogły zostać pozbawione możliwości wyboru podmiotu, od którego chcą kupić sprzęt marek Dell i Dell EMC, nawet jeśli któryś z dystrybutorów chciałby sprzedać im produkty taniej” – czytamy w komunikacie.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję spółce Dell grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu, podał UOKiK.

Źródło: ISBnews