Apel 20 państw członkowskich Unii Europejskiej o nową strategię jednolitego rynku UE

Apel 20 państw członkowskich Unii Europejskiej o nową strategię jednolitego rynku UE
Fot. stock.adobe.com / ORG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
20 państw członkowskich, w tym Polska, przygotowało dokument roboczy wzywający nową Komisję Europejską do przygotowania nowej strategii jednolitego rynku. Jej głównymi priorytetami miałyby być wzmocnienie konkurencyjności UE i poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Pod dokumentem uzgodnionym wspólnie przez państwa członkowskie i opublikowanym w piątek (20.09.2024) podpisały się poza Polską, Austria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Szwecja.

Jak zauważyli autorzy dokumentu, powołując się m.in. na niedawno opublikowane raporty Enrico Letty i Mario Draghiego, Unia Europejska wkracza w nowy cykl instytucjonalny – w tym rozpoczyna nową kadencję Komisji Europejskiej – w obliczu bezprecedensowych wyzwań, co podkreśla potrzebę wzmocnienia jej globalnej konkurencyjności.

Czytaj także: Janusz Lewandowski o raporcie Mario Draghiego

Jednolity rynek jest najważniejszy dla gospodarki UE

„Poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w UE musi być głównym priorytetem nowej Komisji. Nasza podstawowa przewaga konkurencyjna – jednolity rynek – musi znajdować się w centrum naszych pomysłów i działań na rzecz konkurencyjności” – napisano w dokumencie.

Zdaniem państw UE nowa horyzontalna strategia jednolitego rynku, którą KE zgodnie z zaleceniem Rady Europejskiej i Rady ds. Konkurencyjności ma opublikować do czerwca 2025 roku, powinna zdefiniować konkretne obszary działań.

Według autorów dokumentu KE powinna w niej przede wszystkim określić konkretne działania krótko- i średnioterminowe, które ułatwią przedsiębiorstwom w UE handel transgraniczny, a pieczę nad tym procesem powinna sprawować Rada, czyli państwa członkowskie.

„Strategia jednolitego rynku powinna być sformułowana wokół rdzenia jednolitego rynku, a mianowicie swobody przemieszczania się, zwłaszcza w obszarach towarów i usług, gdzie nadal istnieje znaczna fragmentacja i rozbieżność między przepisami krajowymi” – napisano w dokumencie.

Czytaj także: Raport Mario Draghiego – jak poprawić konkurencyjność Unii Europejskiej

Nowa strategia Unii Europejskiej pod hasłem deregulacji i cyfryzacji

Zdaniem państw sygnatariuszy nowa strategia powinna zawierać specjalną mapę drogową dla usług z konkretnymi harmonogramami i kamieniami milowymi dla pilnych i konkretnych działań. Priorytetem powinno być uproszczenie i dalsza harmonizacja przepisów UE, a tam, gdzie to możliwe, powinna obowiązywać zasada wzajemnego uznawania.

Oznacza ona, że towar, który spełnił wymagania obowiązujące w jednym z państw członkowskich, może być wprowadzony do obrotu we wszystkich innych państwach UE. Umożliwi to europejskim przedsiębiorstwom rozwijanie działalności i konkurowanie na rynkach międzynarodowych.

Dzisiaj obciążenia administracyjne i biurokratyczne są największymi przeszkodami dla działalności gospodarczej w UE, dlatego też KE powinna je uprościć oraz zcyfryzować.

„Cyfryzacja umożliwi swobodny przepływ. Strategia powinna zatem odnosić się do konkretnych narzędzi cyfrowych, aby ułatwić przedsiębiorstwom działania na jednolitym rynku” – napisano w dokumencie.

Jak zauważyli autorzy listu, UE powinna skupić się raczej na jakości, spójności i wdrażaniu przepisów, a nie na ich mnożeniu. Państwa przekonują, że zasady jednolitego rynku powinny być: proste, przewidywalne, ujednolicone i starannie egzekwowane.

„My, sygnatariusze niniejszego dokumentu, wzywamy Komisję do uwzględnienia wyżej wymienionych zasad przy określaniu nowych priorytetów i przygotowywaniu konkretnej i ambitnej strategii jednolitego rynku” – zaapelowały państwa.

Czytaj także: Były prezes EBC wzywa Unię Europejską do większych wydatków dla wzmocnienia UE

Źródło: PAP BIZNES