Ulga w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym zbyt mała

Ulga w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym zbyt mała
Konrad Płochocki, fot. PZFD,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kwoty proponowanego przez rząd wsparcia w ulgach w podatku PIT są zbyt małe, żeby pobudzić budownictwo, pisze w komentarzu Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

#KonradPłochocki: Sam pomysł Ministerstwa Rozwoju jest bardzo dobry, natomiast wysokość wsparcia jest daleko niewystarczająca @PZFD_

Budownictwo kluczowe dla rynku pracy

Rząd nie składa na rynku żadnych zamówień, drastycznie spadają też zamówienia w nowych inwestycjach od branży deweloperskiej, która nauczona poprzednim kryzysem wstrzymuje nowe wprowadzenia, będąc niepewnym co do popytu na mieszkania.

Tymczasem właśnie budownictwo mieszkaniowe jest kluczowe dla utrzymania wysokiego stanu zatrudnienia.

Zbyt małe wsparcie

Tym samym nie dziwi, że rząd postanowił wesprzeć młodych Polaków, którzy próbują zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

Kwoty proponowanego wsparcia uważamy jednak za daleko zbyt małe, żeby faktycznie pobudzić budownictwo.

Koncepcja, którą zaprezentowało Ministerstwo Rozwoju jest dobra, natomiast poziom wsparcia powinien być co najmniej kilkukrotnie wyższy, aby faktycznie nowe inwestycje już dzisiaj były uruchamiane, żeby nie były zatrzymywane.

Lekcja z poprzedniego kryzysu

Niestety widzimy na rynku, że powtarza się, nawet głębiej, scenariusz z ostatniego kryzysu. Wtedy w ciągu roku od umownego początku kryzysu czyli upadku Lehman Brothers ‒ nowa oferta deweloperska, nowe inwestycje spadły o ponad 70%.

I to jest skala prawdopodobnego ograniczenia produkcji. Mówimy tu o pracownikach pracujących na budowach, mówimy o zamówieniach na stal, na cement i inne produkty budowlane, które generują miejsca pracy.

W tej chwili potrzebne są odpowiednie instrumenty, aby to zatrzymanie nie było tak głębokie jak w ostatnim kryzysie. Sam pomysł jest więc bardzo dobry, natomiast wysokość wsparcia jest daleko niewystarczająca.

Czytaj także: Będzie ulga w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym?

Źródło: aleBank.pl