Ułatwienia dla uchodźców z Ukrainy w Banku Pekao SA, także przy transakcjach kartami płatniczymi

Ułatwienia dla uchodźców z Ukrainy w Banku Pekao SA, także przy transakcjach kartami płatniczymi
Fot. stock.adobe.com / Alexey Novikov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao jako Agent Rozliczeniowy obsługuje w Polsce transakcje kartami płatniczymi wydanymi m.in. przez banki ukraińskie zarówno w swoich bankomatach, jak i swoich terminalach POS, obecnych m.in. w sieci sklepów Biedronka i Hebe. W związku z działaniami wojennymi w Ukrainie Bank Pekao zdecydował o zwolnieniu tych transakcji z dodatkowych kosztów przewalutowania. W tym celu dla kart wydanych przez banki ukraińskie wyłączył usługę przewalutowania transakcji (Dynamic Currency Conversion), czytamy w komunikacie prasowym Banku.

Posiadacz karty, płacąc za zakupy za granicą ma do wyboru dwie możliwości.

Do wyliczenia DCC zazwyczaj stosowany jest wyższy kurs niż kurs obowiązujący w banku, który wydał naszą kartę

Możezapłacić w walucie obcej według kursu ustalonego przez bank, przez który wydana jest karta lub skorzystać z usługi natychmiastowego przeliczenia waluty.

Czytaj także: Polskie banki gotowe do obsługi nowych ukraińskich klientów

Wyłączona opcja DCC dla obywateli Ukrainy

Ta druga opcja to usługa dynamicznego przewalutowania transakcji (ang. DCC – Dynamic Currency Conversion), dzięki której od razu dowiadujemy się, ile zapłacimy za zakupy w walucie naszego kraju.

Od 1 marca br. Bank zniósł dla obywateli Ukrainy zarówno opłatę za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie nią wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą

Należy jednak pamiętać, że do wyliczenia DCC zazwyczaj stosowany jest wyższy kurs niż kurs obowiązujący w banku, który wydał naszą kartę. Dlatego tę drugą usługę, Bank Pekao wyłączył w swoich bankomatach, jak i terminalach POS, dzięki czemu osoby posługujące się ukraińskimi kartami nie są narażone na dodatkowe koszty przewalutowania.

Czytaj także: Swap NBP dla Narodowego Banku Ukrainy do 1 mld USD

Bezpłatne Konto Przekorzystne i inne ułatwienia dla uchodźców

Ponadto w celu uniknięcia dodatkowych kosztów przewalutowania we wszystkich terminalach POS i bankomatach w Polsce oraz za granicą, najlepszym rozwiązaniem jest założenie bezpłatnego Konta Przekorzystnego dla klientów indywidualnych w Banku Pekao.

Bank upraszcza także maksymalnie procedurę otwarcia konta dla klientów indywidualnych – wystarczy jeden dokument identyfikujący obywatela Ukrainy

Dodatkowo od 1 marca br. Bank zniósł dla obywateli Ukrainy zarówno opłatę za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie nią wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą.

Bank nie pobiera również dodatkowej prowizji ani opłaty za przewalutowanie przy transakcjach kartą do konta za granicą. Są one realizowane bezpośrednio po kursie organizacji płatniczych (a więc zbliżonym do średnich kursów NBP). 

Bank upraszcza także maksymalnie procedurę otwarcia konta dla klientów indywidualnych – wystarczy jeden dokument identyfikujący obywatela Ukrainy np. paszport.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Źródło: Bank Pekao SA