Ukraińskie przewagi w technologii IT

Ukraińskie przewagi w technologii IT
Śniadanie technologiczne FTB,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ukraina dysponuje wysokiej klasy specjalistami z obszaru IT, a efekty ich pracy obserwować możemy choćby na froncie, gdzie stworzone przez własnych informatyków, nierzadko wolontariuszy, systemy wspomagają prowadzenie działań obronnych przez ukraińskie siły zbrojne. Po rosyjskiej agresji wielu spośród tych specjalistów trafiło do Polski. Jak wykorzystać potencjał ukraińskiego rynku IT i odpowiednio zagospodarować te talenty? Kwestie te były tematem śniadania technologicznego, zorganizowanego przez Forum Technologii Bankowych.

Rozpoczynając wydarzenie, Paweł Jakubik, przewodniczący FTB wspomniał, iż jest to swoisty powrót do tradycji jeszcze sprzed pandemii – wówczas to również FTB organizowało podobne spotkania w ramach poszczególnych grup roboczych.

Względna normalizacja w obszarze COVID-19 pozwala na to, by powrócić do tego modelu, dlatego, zgodnie z zapewnieniem przewodniczącego FTB, raz na kwartał będziemy mogli spodziewać się informacji o kolejnych inicjatywach tego rodzaju.

Tym razem tematem blisko dwugodzinnej dyskusji był potencjał ukraińskiego rynku IT, a także kwestia talentów i możliwości ich transferów.

Wśród uczestników debaty znalazł się Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP, Bartłomiej Nocoń, dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej ZBP, Mariusz Kaczmarek, wiceprezes ukraińskiego PrivatBanku, a także reprezentanci sektora IT z tego kraju.

Wojna w świecie realnym i cyfrowym

Mamy do czynienia z nieprzewidywalnym przeciwnikiem – zaznaczył Mariusz Kaczmarek, odnosząc się do podjętych w 227 dniu wojny, barbarzyńskich ataków wojsk rosyjskich na cywilne miasta ukraińskie, będących odwetem za domniemane działania Ukraińców skutkujące zniszczeniem mostu krymskiego. W rzeczywistości do dziś nie wiadomo, kto dopuścił się tego ataku i czy nie był on prowokacją ze strony rosyjskich służb specjalnych. 

Wiceszef PrivatBanku podkreślił, że obok innych obszarów, obecna wojna jest bardzo silnie prowadzona na polu komunikacyjnym. W przypadku Ukrainy celem jest nie tylko odbicie okupowanych ziem, ale też przypominanie społeczeństwom państw Europy zachodniej, o co chodzi w konflikcie.

– Bez pomocy wojskowej i finansowej Ukraina nie może się bronić – przypomniał Mariusz Kaczmarek. Rzecz w tym, że kwestia ta, jak również rola Ukraińców w obronie zachodniego świata przed rosyjskim nacjonalizmem, nie jest właściwie rozumiana w wielu zachodnich państwach, a poparcie dla Kijowa zdaje się wręcz spadać.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na świecie, gdzie tylko 36% ludności popiera walkę naszego sąsiada o niepodległość, przypomniał wiceszef PrivatBanku.

Statystyki globalne nie szokują, jako że państwa takie jak Chiny czy Indie, ale również kraje Ameryki Płd. czy Afryki od początku skłaniały się ku złej stronie mocy. Znacznie gorszym prognostykiem jest spadek poparcia dla niepodległościowych dążeń Ukraińców w Europie.

To tylko świadczy o tym, że wojna toczy się nie tylko na poziomie codziennych walk i niszczenia infrastruktury, ale i w głowach ludzi na całym świecie.

Paweł Jakubik wskazał, że to pierwszy taki konflikt w historii nowożytnego świata, w którym tak ogromną rolę odgrywają social media.

– Świat często nie patrzy przez pryzmat wojny Ukrainy z Rosją tylko przez pryzmat wojny USA rękami Ukraińców z Rosją – zauważył Mariusz Kaczmarek.

Ukraina, nowy tygrys IT

W tym kontekście olbrzymie znaczenie dla walczącej Ukrainy mają specjaliści z obszaru IT. Wiceszef PrivatBanku zauważył, iż sprawowana przezeń funkcja obejmuje nie tylko zarządzanie instytucją finansową, ale i zasobami ludzkimi. Te zaś na Ukrainie są wyjątkowo kreatywne.

Podejście specjalistów IT w obszarze innowacyjności ma wiele wspólnego z tym, co obserwowaliśmy w Polsce w latach 90-tych, kiedy to wiele rzeczy tworzono na własną rękę, nie oglądając się na dostawy z zewnątrz.

Sytuacja w Ukrainie różni się jednakże od polskiej sprzed dwóch dekad tym, że dziś istnieje całkiem spory zasób rozwiązań typu open source, na którym można bazować. To pozwala łączyć własną kreatywność z doświadczeniem.

W roku 2021 kierunki technologiczne w Ukrainie ukończyło 10 tysięcy absolwentów, dla porównania w Polsce było ich o połowę mniej

Warto podkreślić, że Ukraina dysponuje blisko 280 tysiącami specjalistów z obszaru IT, z których wielu aktywnie uczestniczy w działaniach obronnych. Przykładem może być stworzenie skutecznego, zautomatyzowanego systemu dowodzenia o nazwie Krapiva, dzięki któremu ukraińska artyleria wykazuje się niezrównaną skutecznością prowadzenia ognia.

Według ekspertów, czas potrzebny na podjęcie obrony jest nawet dziesięciokrotnie niższy niż miałoby to miejsce z zastosowaniem rozwiązań tradycyjnych. To, na co wskazywano podczas debaty to fakt, iż system ten powstał dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.

To kolejna cecha, jaka wyróżnia ukraińskie wojsko, które funkcjonuje niejako w modelu sieciowym. Generalnie jednak innowacje IT rozwijają się w Ukrainie w kilku głównych klastrach, są to m.in. Kijów, Dnipro, Odessa czy Charków.

O tym, jak popularna jest ta ścieżka kariery u naszych wschodnich sąsiadów świadczy fakt, iż w roku 2021 kierunki technologiczne w Ukrainie ukończyło 10 tysięcy absolwentów, dla porównania w Polsce było ich o połowę mniej.

Na ukraińskie uczelnie przyjeżdżali też studenci z odległych krajów, takich, jak Indie, co dobrze świadczy o ich wysokim poziomie.

Źródło: aleBank.pl