Ukraińcy chcą zostać w Polsce, powstało 20 tys. firm z ukraińskim kapitałem

Ukraińcy chcą zostać w Polsce, powstało 20 tys. firm z ukraińskim kapitałem
Źródło: MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Konsumenci z Ukrainy uratowali polski handel, a o tym, że wielu z nich chce pozostać w Polsce świadczy liczba nowych firm z kapitałem ukraińskim, czytamy w wywiadzie MarketNews24.

W Rzeszowie i okolicach prawie 50% mieszkańców to Ukraińcy, a we Wrocławiu mieszka ponad 200 tys. konsumentów zza wschodniej granicy.

– W 2022 roku to Ukraińcy uratowali polski handel i zapełnili wakaty pracownicze – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Małecki, Head of Retail Leasing Cream Prosperity Advisors.

Czytaj także: Bank Pekao S.A. przedłuża na 2023 rok darmowych rachunków dla obywateli Ukrainy

Jak zadbać o to, żeby nie nastąpił odpływ za wschodnią granicę?

Jak podał GUS, w I kw. 2023 r. PKB zwiększył się o 3,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wystąpił natomiast spadek PKB w skali roku o 0,3%. Według prognozy Komisji Europejskiej na taki rezultat jak w 2022 r. – wzrost o 4,9% – nie mamy jednak szans. Odnotujemy 0,7% wzrost PKB, a więc nieco poniżej wyniku dla całej UE (1%).

W 2023 r. musimy zadbać o to, żeby nie nastąpił odpływ mieszkańców za wschodnią granicę. To mogłoby doprowadzić do zapaści w handlu i w produkcji.

– Nadzieję przynosi nam to, że powstało 20 tys. firm z kapitałem ukraińskim. To oznacza, że ich współwłaściciele chcą na dłużej zostać w Polsce – komentuje Michał Małecki z Cream Prosperity Advisors.

Czytaj także: Ukraińcy kupują więcej mieszkań w Polsce niż wszyscy pozostali cudzoziemcy

Czytaj także: Czy ukraińskie start-upy uciekną z Polski?

Źródło: BANK.pl