Tymczasowe zwolnienie z VAT towarów i usług dystrybuowanych przez UE w czasach kryzysu

Tymczasowe zwolnienie z VAT towarów i usług dystrybuowanych przez UE w czasach kryzysu
Fot. stock.adobe.com/pgon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada UE zaaprobowała we wtorek zmianę dyrektywy VAT wprowadzającą tymczasowe zwolnienia z podatku VAT w imporcie i niektórych dostawach. Dotyczy to towarów i usług udostępnianych bezpłatnie przez instytucje europejskie państwom członkowskim i obywatelom w czasach kryzysu powodowanego przez pandemię koronawirusa.

Przepisy zaktualizowano po to, by do zamieszczonego w dyrektywie VAT wykazu transakcji zwolnionych z tego podatku tymczasowo dodać transakcje nabywania przez organy UE – w imieniu państw członkowskich – towarów i usług w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną, jaką jest pandemia Covid-19 – poinformowała Rada UE.

Dzięki nowym zwolnieniom można będzie bezpłatnie przekazywać państwom członkowskim i ich instytucjom więcej towarów i usług, gdyż usunięte zostaną obciążenia budżetowe i administracyjne, które utrudniały organom UE ten proces.

Jakie towary i usługi zostaną objęte zwolnieniem?

Do towarów i usług objętych zwolnieniem należą m.in. testy diagnostyczne i materiały do ich przeprowadzania oraz sprzęt laboratoryjny; środki ochrony osobistej, jak rękawice, respiratory, maski, fartuchy, produkty i sprzęt do dezynfekcji; namioty, łóżka polowe, odzież i żywność; środki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotyki; preparaty krwiopochodne lub przeciwciała.

Odbiorcami będą mogły być państwa członkowskie lub strony trzecie

Komisja oraz inne agencje i organy UE będą mogły importować i nabywać towary i usługi bez VAT pod warunkiem, że zakupione produkty będą dystrybuowane w ramach reagowania kryzysowego w UE. Odbiorcami będą mogły być państwa członkowskie lub strony trzecie, takie jak krajowe organy lub instytucje (np. szpitale, krajowe organy ds. zdrowia lub reagowania kryzysowego).

Jak tylko zakończy się sytuacja nadzwyczajna, stosowne stawki VAT zostaną przywrócone.

Źródło: PAP BIZNES