Tylko fundusze inwestujące w surowce zarobiły w lutym

Tylko fundusze inwestujące w surowce zarobiły w lutym
Fot. stock.adobe.com/ARMMYPICCA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W lutym 2022 roku jedynie fundusze inwestujące w surowce osiągnęły dodatnią stopę zwrotu, zarabiając średnio w ciągu miesiąca 9,6 proc. - wynika z szacunków serwisu Analizy pl. Najwięcej, bo 18,5 proc., straciły fundusze inwestujące w akcje europejskich rynków wschodzących.

„Jedyną grupą produktów, która zdołała wypracować w lutym zysk w ujęciu średnim, są fundusze rynku metali szlachetnych (9,6 proc. w lutym). Najlepsze z nich – PKO Akcji Rynku Złota oraz Allianz Akcji Rynku Złota – zarobiły w miesiąc ponad 14 proc., co jest najwyższą stopą zwrotu na rynku” – napisano w raporcie Analiz Online.

Sankcje przeciwko Rosji

Wydarzenia na rosyjskim rynku związane z nałożeniem sankcji na ten kraj po inwazji na Ukrainę, nie pozostały bez wpływu na sytuację funduszy inwestycyjnych. Ze względu na zamknięcie giełdy w Moskwie i problemy z płynnością, wiele TFI decyduje się na czasowe zawieszenie wycen i możliwość dokonywania wpłat oraz wypłat z wybranych funduszy inwestujących w akcje rosyjskie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Spadki na światowych giełdach

Spadki na światowych giełdach, wywołane paniką inwestorów, najmocniej poturbowały fundusze akcji europejskich rynków wschodzących – w lutym straciły one średnio 18,5 proc. Najbardziej ucierpiał Generali Akcje: Nowa Europa, bo jego portfel skurczył się o 38 proc. W tym czasie Investor Top 50 Małych i Średnich Spółek stracił 5,1 proc.

Mocna przecena na GPW (WIG spadł niemal 12 proc.) nie oszczędziła też funduszy polskich akcji – te straciły średnio około 9-proc. Najlepiej w tym niesprzyjającym otoczeniu poradził sobie Rockbridge Akcji, który ograniczył straty do 4,3 proc. Najgorzej na tle rywali z grupy wypadł z kolei AGIO Akcji PLUS, tracąc w miesiąc prawie 13 proc.

Fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych straciły w lutym średnio 2,8 proc., a globalnych rynków wschodzących straciły 4,7 proc. Stopa zwrotu funduszy akcji amerykańskich wyniosła średnio minus 1,2 proc., podobnie jak akcji azjatyckich bez Japonii.

Rentowności polskich 10-latek ustabilizowały się

W lutym rentowności polskich 10-latek ustabilizowały się na poziomie ok. 4 proc., amerykańskich 10-latek wzrosły do 1,8 proc., a niemieckich – do 0,13 proc. Głównym powodem były oczekiwania na normalizację polityki pieniężnej przez banki centralne.

W przypadku funduszy dłużnych największe, dwucyfrowe straty zanotowały Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące oraz Generali Obligacje: Nowa Europa. Ten pierwszy stracił 14,1 proc., a drugi 28,1 proc.

Powodem tak dużych strat było spore zaangażowanie tych funduszy w rosyjskie papiery. Jak poinformowało TFI, ekspozycja Generali Obligacje: Nowa Europa na podmioty z bezpośrednim ryzykiem rosyjskim wynosiła na koniec lutego 5,12 proc., a w Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące ekspozycja sięgała 0,96 proc. 

Źródło: PAP BIZNES