TSUE: skarga Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową dopuszczalna

TSUE: skarga Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową dopuszczalna
Fot. stock.adobe.com/LukVFX
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trybunał Sprawiedliwości UE zmienił wcześniejsze postanowienie Sądu UE, orzekając, iż skarga spółki Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku, która rozszerzyła niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich, jest dopuszczalna.

W kwietniu 2019 r. w UE została znowelizowana tzw. dyrektywa gazowa, aby zapewnić, że zasady mające zastosowanie do linii przesyłowych gazu łączących dwa państwa członkowskie lub większą ich liczbę miały również zastosowanie, w obrębie Unii Europejskiej, do linii przesyłowych gazu do i z państw trzecich. Zasady te przewidują między innymi skuteczne oddzielenie struktur przesyłu od struktur produkcji i dostaw oraz dostęp stron trzecich do systemów przesyłowych.

Nord Stream 2 AG zaskarżyła dyrektywę do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu

Nord Stream 2 AG, szwajcarska spółka zależna Gazpromu, odpowiedzialna za planowanie, budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream zaskarżyła dyrektywę do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu. Postanowieniem z dnia 20 maja 2020 r. unijny sąd – odrzucił skargę jako niedopuszczalną.

Czytaj także: W odpowiedzi na agresję Rosji wobec Ukrainy wstrzymano certyfikację gazociągu Nord Stream 2 >>>

We wtorek TSUE doszedł jednak do odmiennego wniosku i ocenił, że „Sąd błędnie orzekł, iż dyrektywa zmieniająca nie dotyczy bezpośrednio spółki Nord Stream 2 AG, i uchylił postanowienie będące przedmiotem odwołania w zakresie, w jakim Sąd uznał za niedopuszczalną skargę tej spółki z tego powodu” – czytamy w komunikacie Trybunału. 

Źródło: PAP BIZNES