Trzy pomysły inwestycyjne

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Dziś przedstawiam trzy pomysły dotyczące kontraktów na indeks S&P500, ropy i pszenicy. Pierwszy będzie do zrealizowania najprawdopodobniej we wrześniu, drugi w najkrótszej perspektywie może nawet dziś, trzeci w ciągu kilku sesji.

Pomysł pierwszy – S&P500

Z dna z 2011 roku na poziomie 1068 pkt. przez kilka lat indeks wzrósł do pułapu 2132 pkt. zyskując 100%. Rok temu na jesieni doszło do silnego spadku o zasięgu blisko 200 punktów. Przed końcem roku nastąpiło silne odreagowanie. Od blisko ośmiu miesięcy indeks pozostaje w fazie konsolidacji, która pasowałaby do formacji szczytowej. W ciągu najbliższych miesięcy można oczekiwać, że FED podniesie stopy procentowe. Pytanie tylko czy nastąpi to we wrześniu, w grudniu, a może dopiero w 2016 roku.

Wykres 1. Kontrakty CFD dla indeks S&P500 – układ tygodniowy

W krótkim terminie (kilka sesji-kilka tygodni) można oczekiwać wzrostów do górnego ograniczenia konsolidacji w rejonie 2122-2132 pkt. Próba trwałego przełamania tego silnego oporu nie powinna się udać. W efekcie może to być dobra okazja do gry na spadki.

Można rozważać dwa scenariusze:

  • Pierwszy korzystniejszy pod względem przeprowadzenia transakcji to przekroczenie oporu (2122-2132 pkt.) o kilka-kilkanaście punktów. Potem powinniśmy zobaczyć prospadkową świecę typu pin bar ewentualnie spadającą gwiazdę, dodżi czy np. formację zasłony ciemnej chmury. Po pojawieniu się wzrostowej pułapki można otworzyć pozycje krótkie zabezpieczając je zleceniem obronnym ustawionym nieznacznie powyżej szczytu.

  • Drugi mniej korzystny. Rynek zatrzyma się pod oporem (2122-2132 pkt.) i potem rozpoczną się spadki. Tutaj trudniej będzie wyłapać właściwy moment do otwarcia pozycji.

W dalszej perspektywie można oczekiwać spadków do dolnego ograniczenia 3-miesięcznej fazy konsolidacji w rejonie 2035 pkt. Przebicie tego wsparcia otworzy drogę do spadków w rejon kolejnego ważnego wsparcia w okolicy 1965-1980 pkt. Wreszcie rozbicie tego kluczowego wsparcia skutkować powinno spadkami w rejon dna z jesieni 2014 roku w okolicy 1813 pkt. (wykres 2).

Wykres 2. Kontrakty CFD dla indeks S&P500 – układ dzienny

Ta silna przecena nie musi zakończyć trendu wzrostowego z dna z 2009 roku. Kluczowa będzie struktura spadków. Jeśli w 2016 roku mamy jeszcze zobaczyć nowe szczyty (fala piąta), to spadki nie mogą się rozwinąć w 5-falową strukturę (1-2-3-4-5) tylko w korekcyjną strukturę (a-b-c).

Warto zwrócić uwagę, że na poziomie 68 USD znajduje się 38% zniesienia silnej fali spadkowej ze szczytu z 2014 roku. W dłuższej kilkutygodniowej perspektywie oczekuję na realizację zysków. Kurs ropy może sie cofnąć w okolice majowego dna (56.50 USD).

Pomysł drugi – ropa

Z czerwcowego szczytu na poziomie 61.60 USD doszło do silnych spadków. W środę osiągnięte zostało dno na poziomie 44.85 USD. Obecnie kontrakty na ropę są notowane po 45.20 USD. Silne długoterminowe wsparcie znajduje się w rejonie 44.50-45.50 (wykres 3).

Wykres 3. Kontrakty CFD dla ropę w układzie dziennym

W mojej ocenie próba przełamania tego wsparcia może się nie udać. Przejdźmy do wykresu w układzie świec H4. Z czerwcowego szczytu widoczna jest pełna 5-falowa struktura (wykres 4).

Wykres 4. Kontrakty CFD dla ropę w układzie H4

Ze szczytu z ubiegłego tygodnia widoczna jest mniejsza 5-falowa struktura. Krótkoterminowy sygnał do wejścia w długie pozycje pojawi się po przebiciu oporu (przez korpus świecy H1 lub H4) w rejonie 45.30 USD. Potem sygnał ten musi być potwierdzony przez przebicie oporu w okolicy 46.90 USD. Pojawi się wtedy sygnał do korekty spadków ze szczytu z połowy lipca. Zniesienie fali 5-tej o 38% wypada na poziomie 48.10 USD. W mojej ocenie w dalszej perspektywie możliwe są większe wzrosty nawet do 38% zniesienia spadków z czerwcowego szczytu co odpowiada poziomowi 51.20 USD.

Pomysł trzeci – pszenica

W przyszłym tygodniu, 10-go sierpnia pojawi się raport z rynku rolnego, który będzie miał zapewne duży wpływ na kształtowanie się cen na kolejnych sesjach.  Spójrzmy na sytuację techniczną. Po silnym letnim rajdzie do pułapu aż 614 USD, w ciągu kolejnych 5-ciu tygodni kurs pszenicy powrócił do dolnego ograniczenia kilkumiesięcznej fazy konsolidacji. Znajduje się ona w rejonie 480-490 USD. Próba wyłamania w dół nie powinna się udać  (wykres 5).

Wykres 5. Kontrakty CFD na pszenicę w układzie dziennym

W efekcie można oczekiwać na odreagowanie spadków z lipcowego szczytu. Można byłoby liczyć na zniesienie ich o 38%. Wypada ono w okolicy górnego ograniczenia kilkumiesięcznej fazy konsolidacji w rejonie 530-542 USD.

Sławomir Dębowski
Dział Analiz Globtrex.com