TFI: klienci wypłacili w lipcu łącznie 2,5 mld zł; to już 10. miesiąc z rzędu z ujemnym bilansem sprzedaży

TFI: klienci wypłacili w lipcu łącznie 2,5 mld zł; to już 10. miesiąc z rzędu z ujemnym bilansem sprzedaży
Fot. stock.adobe.com/Blue Planet Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z funduszy inwestycyjnych w lipcu klienci wypłacili łącznie 2,5 mld zł, o 0,3 mld zł więcej niż w czerwcu, wynika z szacunków przedstawionych przez portal Analizy.pl. W sumie przez 7 miesięcy tego roku z funduszy wycofano już ponad 22,6 mld zł.

„W lipcu z funduszy inwestycyjnych klienci wypłacili łącznie więcej pieniędzy niż w czerwcu, bo przyspieszyły odpływy z produktów akcyjnych. Jednocześnie jednak doszło do przełomu w segmencie funduszy dłużnych” – napisano w raporcie Analizy pl.

Podobnie jak w czerwcu, dodatnie saldo wpłat i wypłat osiągnęły w lipcu jedynie PPK.

Najwięcej pieniędzy klienci wypłacają z funduszy dłużnych

Już od maja ubiegłego roku najwięcej pieniędzy klienci wypłacają z funduszy dłużnych. Nie inaczej było w lipcu – z tego segmentu produktów wycofano łącznie 1,2 mld zł, a więc o 0,3 mld zł mniej niż w czerwcu. Dodatkowo, po raz pierwszy od lutego 2021 r. dodatni bilans sprzedaży zanotowały fundusze obligacji długoterminowych. W lipcu klienci wpłacili do nich niemal 300 mln zł netto.

W tym samym czasie z funduszy obligacji krótkoterminowych oraz funduszy papierów korporacyjnych wycofano łącznie po ponad 600 mln zł. Odpływy notowały też fundusze obligacji samorządowych (łącznie -140 mln zł), a także dłużne zagraniczne (-150 mln zł).

Czytaj także: Klienci TFI w lipcu mieli powody do zadowolenia; największym strumieniem zyski płynęły z Wall Street >>>

Wśród dziesięciu funduszy z najwyższym bilansem sprzedaży w lipcu, połowa inwestuje w obligacje długoterminowe.

Odpływy z funduszy akcyjnych przybrały na sile

W lipcu odpływy z funduszy akcyjnych nie tylko były kontynuowane, ale wręcz przybrały na sile. Przez miesiąc klienci wypłacili z nich łącznie ponad 800 mln zł, o 600 mln zł więcej niż w czerwcu. Największy odpływ dotyczył funduszy akcji polskich o uniwersalnej strategii (-380 mln zł). W tym czasie z funduszy akcji małych i średnich spółek wypłacono ponad 90 mln zł, a z funduszy akcji zagranicznych – prawie 180 mln zł.

Na minusie (-260 mln zł) były także fundusze mieszane oraz surowcowe. Z tych drugich inwestorzy wypłacili łącznie ponad 450 mln zł, a zatem o 300 mln zł więcej niż przed miesiącem.

Lipiec był również słabym miesiącem dla funduszy absolutnej stopy zwrotu – większość z nich miała nadwyżkę wypłat, która w sumie przekroczyła -100 mln zł.

Najwięcej pieniędzy wypłacono z TFI Allianz

Analizy.pl wyliczyły, że większość krajowych TFI zakończyła ubiegły miesiąc z ujemnym bilansem sprzedaży netto. Najwięcej pieniędzy wypłacono z TFI Allianz (prawie -0,9 mld zł), które łączyło się w lipcu z Avivą Investors Poland TFI, a także z PKO TFI (niemal -0,7 mld zł). W sumie 6 TFI zakończyło miesiąc z przewagą umorzeń przekraczającą -100 mln zł.

Z kolei dodatni bilans sprzedaży odnotowało w lipcu 11 TFI, w tym najwyższe ponownie PZU TFI (+91 mln zł). Przewagę wpłat odnotowały jeszcze m.in. Rockbridge TFI (+12 mln zł), Alior TFI (15,6 mln zł) i Esaliens TFI (16 mln zł). 

Źródło: Analizy.pl, PAP BIZNES