Technologia 5G: czy UKE uruchomi aukcję pasma 3,6 GHz w 2020 roku?

Technologia 5G: czy UKE uruchomi aukcję pasma 3,6 GHz w 2020 roku?
Fot. stock.adobe.com / TimeStopper
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Celem UKE powinno być uruchomienie aukcji częstotliwości pasma 3,6 GHz w 2020 roku ‒ ocenił kandydat na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacek Oko. W czwartek, 6 sierpnia 2020 r. sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii pozytywnie zaopiniowała kandydaturę - informuje PAP Biznes.

#5G: Przed ogłoszeniem konsultacji aukcji konieczne jest opracowanie wymagań dot. bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług, z uwzględnieniem rekomendacji i wytycznych #ENISA #Cyberbezpieczeństwo @MC_GOV_PL @UKE2UKE

„Jak najwięcej i jak najszybciej prac trzeba wykonać, by tę aukcję uruchomić szybko. Sądzę, że ten rok to jest dobry cel do uruchomienia aukcji.

Czy realny? Będę mógł ja, lub ktoś inny, więcej powiedzieć po obejrzeniu stanu prac” ‒ powiedział Jacek Oko podczas czwartkowego (6.08.2020 r.) posiedzenia komisji.

Unieważniona aukcja

W maju ówczesny prezes UKE Marcin Cichy wszczął postępowanie unieważniające aukcję częstotliwości 3,6 GHz, na mocy przepisów z tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy dotyczącej działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zmiana prawa pozwoliła Prezesowi UKE na unieważnienie postępowania aukcyjnego ze względu m.in. na wątpliwości prawne powstałe po wcześniejszym zawieszeniu aukcji.

Ogłoszona w marcu procedura aukcyjna miała obejmować cztery rezerwacje z pasma 3,6 GHz, po 80 MHz każda, z ceną wywoławczą na poziomie 450 mln zł za blok.

Częstotliwości z pasma 3,6 GHz mają być wykorzystane przez operatorów telekomunikacyjnych do budowy sieci telekomunikacyjnej w nowej technologii 5G.

Czytaj także: Jak technologia 5G zmieni sposób prowadzenia biznesu?

Kiedy nowe postępowanie aukcyjne?

W odpowiedzi na pytania PAP Biznes, biuro prasowe UKE poinformowało w czwartek, że „dokłada wszelkich starań, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie i rozpocząć je jeszcze w 2020 r., co potwierdza szybkie wydanie decyzji unieważniającej aukcję oraz rozpoczęcie z rynkiem dyskusji na temat wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa”.

„Przed ogłoszeniem konsultacji kolejnej aukcji, konieczne jest opracowanie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług, ustalonych przez Prezesa UKE z uwzględnieniem rekomendacji i wytycznych Europejskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Sieci i Informacji ENISA, oraz zaopiniowania ich przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa” ‒ napisano.

„Jest to nowe wymaganie, które pojawiło się w ustawie z dnia 16 maja 2020 r. o działaniach osłonowych. 21 lipca UKE wysłał do operatorów projekt takich wymagań. Na prośbę operatorów wydłużono termin na składanie stanowisk do 31 lipca. Aktualnie trwa analiza stanowisk” ‒ dodano.

Czytaj także: Play rozbudowuje sieć 5G: do końca czerwca w 53 miastach i mniejszych miejscowościach

Wniosek o powołanie Jacka Oko na prezesa UKE

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki złożył do Sejmu wniosek o powołanie Jacka Oko na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W czwartek (6.08.) sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii pozytywnie zaopiniowała kandydaturę.

Obecnie obowiązki prezesa UKE pełni Krzysztof Dyl. Kadencja poprzedniego prezesa, Marcina Cichego, zakończyła się z końcem maja na mocy zapisów zawartych w tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej.

Ustawa wprowadziła ponadto tryb konkursowy przy wyborze nowego prezesa oraz zniosła wymóg zatwierdzania tej nominacji przez Senat.

Jak podawał resort cyfryzacji, skrócenie kadencji Marcina Cichego było związane z wejściem w życie w grudniu 2020 roku Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EKŁE).

Kodeks wskazuje, że szef organu regulacyjnego musi być wybrany w procedurze konkursowej, w związku z czym ‒ jak oceniło Ministerstwo Cyfryzacji ‒ sposób wyboru Marcina Cichego mógłby rodzić ryzyko prawne.

Czytaj także: Firmy otwarte na 5G. Przedsiębiorcy liczą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Źródło: PAP BIZNES