Tani kredyt dzięki karcie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

plucinski.konrad.a.150x225Maksymalne oprocentowanie kredytu na karcie znów spadło i po ostatniej, większej niż poprzednie, obni żce stóp procentowych nie będzie mogło przekroczyć 19 procent. Próg ten, zgodnie z ustawą antylichwiarską,  wyznaczany jest przez czterokrotność stopy lombardowej, która po decyzji Rady Polityki Pieniężnej wynosi 4,75% procent.

Mimo że banki często oferują swoim klientom karty z najwyższym możliwym oprocentowaniem, to nie stanowi to problemu w sytuacji, gdy zadłużenie zostanie spłacone przed końcem tzw. okresu bezodsetkowego. W zależności od banku trwa on od 51 nawet do 61 dni, w trakcie których można korzystać z nieoprocentowanego kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że okres bezodsetkowy jest liczony nie od momentu wykonania transakcji kartą, a od początku trwającego zazwyczaj 30 dni okresu rozliczeniowego. Dodatkowo, aby z niego skorzystać należy spłacić całość zadłużenia, w innym przypadku bank zacznie naliczać niemałe odsetki. Jeśli kwota zadłużenia stanie się na tyle duża, że ciężko będzie ją spłacić w całości, dobrym rozwiązaniem może być zamiana wykorzystanego limitu na karcie na kredyt ratalny. Rozwiązanie takie, na różnych warunkach, umożliwia ponad połowa dostępnych na rynku kart (zwykłych, srebrnych i złotych).

Największą zaletą takiego kredytu jest oprocentowanie o kilka punktów procentowych niższe niż na karcie. Czas spłaty można dopasować do swoich potrzeb i możliwości rozkładając zadłużenie na okres od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Rozwiązanie takie jest funkcjonalne ponieważ zlecenie można zazwyczaj złożyć przez telefon lub korzystając z bankowości internetowej bez konieczności wizyty w oddziale banku oraz składania wniosku i dodatkowych dokumentów.

Choć nie jest to regułą, to jednak za taką operację bank może pobrać kilkuprocentową prowizję. W niektórych przypadkach możliwe jest rozłożenie zadłużenia na raty 0% w takim przypadku bank pobiera jedynie prowizję, trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie ona wyższa – około 5%.

Inne rozwiązanie to możliwość udostępnienia przez bank niewykorzystanego limitu w formie przelewu środków na rachunek. Można z niego skorzystać w sytuacji, gdy potrzebna jest gotówka, nie mając możliwości zrealizowania płatności kartą lub chcąc obniżyć koszt zobowiązania wobec banku. W takim przypadku korzysta się ze środków tak, jak w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego.

Konrad Pluciński
Ekspert MarketMoney.pl