Czas na tani i bezpieczny podpis elektroniczny dla każdego
Jak postępuje w Polsce budowanie e-gospodarki i e-państwa, i czy wprowadzane rozwiązania są bezpieczne ‒ wyjaśnia w rozmowie z aleBank.pl dr Miłosz Brakoniecki z Obserwatorium.biz Poznań.
Jak postępuje w Polsce budowanie e-gospodarki i e-państwa, i czy wprowadzane rozwiązania są bezpieczne ‒ wyjaśnia w rozmowie z aleBank.pl dr Miłosz Brakoniecki z Obserwatorium.biz Poznań.
„Technologie bankowe i bezpieczeństwo – ocena i rekomendacje dla sektora bankowego w świetle analiz uczelni i ośrodków badawczych” − pod takim tytułem odbędzie się 4 marca 2020 r. seminarium naukowe w Klubie Bankowca, zorganizowane przez Program Analityczno-Badawczy Warszawskiego Instytutu Bankowości przy wsparciu Związku Banków Polskich.
„Technologie bankowe i bezpieczeństwo – ocena i rekomendacje dla sektora bankowego w świetle analiz uczelni i ośrodków badawczych” − pod takim tytułem odbędzie się 4 marca 2020 r. seminarium naukowe w Klubie Bankowca, zorganizowane przez Program Analityczno-Badawczy Warszawskiego Instytutu Bankowości przy wsparciu Związku Banków Polskich.
Sukces Programu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL – ponad 56 000 uczestników lekcji przeprowadzonych w 2019 r. – to przede wszystkim efekt zaangażowania blisko 170 banków komercyjnych i spółdzielczych oraz ich pracowników. Najbardziej aktywni wolontariusze przeprowadzili w roku ubiegłym od 33 do 42 zajęć.
10 marca br. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja najważniejszego dorocznego spotkania poświęconego edukacji finansowej w Polsce i dyskusji nad kierunkami jej rozwoju. W IV Kongresie Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości udział weźmie blisko 500 przedstawicieli instytucji publicznych, samorządów terytorialnych, uczelni, szkół, organizacji pozarządowych oraz sektora finansowego i mediów. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji.
Myśl, zabezpiecz, aktualizuj – te trzy czynności podczas korzystania z nowoczesnej bankowości mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwami, czyhającymi, zarówno
w cyberprzestrzeni jak i codziennej rzeczywistości. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (11 lutego), zainicjowanego w 2004 r. przez Komisję Europejską, Związek Banków Polskich (ZBP) przypomina, że za wysokim poziomem bezpieczeństwa bankowych systemów, musi iść również odpowiedzialność i ostrożność samych użytkowników. Tymczasem, jak wynika
z badań ZBP ponad 80% Polaków uważa, że to bank ponosi wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe usług elektronicznych.
Popołudniową sekwencję pierwszego dnia (23.01.2020 r.) prac Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej otworzyli prof. dr hab. Jan Szambelańczyk i dr Maciej Ławrynowicz z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Prof. Lech Kurkliński zaprezentował uczestnikom Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej 2020 (23-24 stycznia) wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Programu Analityczno-Badawczego WIB, w ramach grantu sfinansowanego ze środków BIK i KIR we współpracy z Kantar. Natomiast Michał Ołdakowski, Prezes Zarządu SSO Zrzeszenia SGB przedstawił ocenę sytuacji w Zrzeszeniu SGB, przez pryzmat danych zgromadzonych w IPS.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowa okazja dla dzieci i wnuków do okazania wdzięczności za pomoc i wsparcie przy różnych sytuacjach życiowych. To wsparcie ma niejednokrotnie charakter finansowy, co potwierdza 45% ankietowanych polskich seniorów w Raporcie „InfoSenior 2020” Związku Banków Polskich (ZBP) i Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB). Jak wynika z tych danych, osoby starsze chętnie korzystają
z usług bankowych – rachunku osobistego czy karty płatniczej, a blisko 60% seniorów w Polsce nie odczuwa przy tym większych problemów w kontakcie z bankowością.
Dziś co 1 minutę dokonujemy w Polsce blisko 4 tys. operacji bankowych –
w zdecydowanej większości w sposób szybki, wygodny i bezpieczny. Nie dziwi więc, że jak wynika z najnowszej edycji Raportu „Cyberbezpieczny Portfel 2020” Związku Banków Polskich (ZBP) i Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB), aż dla 59% Polaków liderem w zakresie cyberbezpieczeństwa w Polsce są właśnie banki.
„Jedyne co jest pewne, to CIĄGŁE ZMIANY”. Boimy się tego, co niosą, ale to one warunkują rozwój. Zmiana stylu życia i nowe technologie wykształciły organizacje społecznie odpowiedzialne i pracowników wolontariuszy, zaangażowanych w działania społeczne. W ich obszarze aktualnym wyzwaniem rozwojowym jest „zapewnienie wszystkim edukacji wysokiej jakości oraz promowanie uczenia się przez całe życie” jako jednego z 17 celów określonych w „Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”.
Grzegorz Wojcieszek, najbardziej aktywny wolontariusz BAKCYLA w województwie podkarpackim, o wolontariacie kompetencji.
Ponad stu dziennikarzy studenckich reprezentujących blisko czterdzieści redakcji i organizacji z całej Polski spotkało się w dniach 5-8 grudnia br. w Krakowie, podczas V Krajowej Konferencji Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich.
To była pierwsza na skalę globalną światowa kampania związana z korzystaniem z komputera i internetu. Dotyczyła potencjalnego ryzyka niedostosowania systemów komputerowych do zmiany daty z roku 1999 na 2000. Również w Polsce nie brakowało społecznych obaw czy nie staniemy się ofiarami globalnego blackoutu. To wtedy po raz pierwszy, obok inwestowania w rozwój technologii, tak zdecydowanie mówiono
o konieczności edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z powstającej cyberprzestrzeni, która w Polsce dopiero powstawała.
Celem Programu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL jest wsparcie młodych ludzi w starcie w finansową przyszłość. Edukując swojego przyszłego klienta, korzyści odnosi także cały sektor bankowy. Wolontariusze prowadzący lekcje w szkołach w projekcie BAKCYL mają zaś możliwość rozwoju i realizacji swoich pasji. Czasami skutkuje to nieoczekiwanymi zmianami życiowymi.
Lekcje o finansach prowadzone przez wolontariuszy z banków mogą ułatwić start w dorosłość, teoretycznie mogą też ukierunkować wybór kariery zawodowej. Być może tak się stanie w przypadku trzech uczniów Technikum nr 10 w Zespole Szkół nr 4 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Warszawie, gdzie lekcje prowadził jeden z wolontariuszy – Marcin Olejarczuk.
Ponad 100 dziennikarzy studenckich, reprezentujących blisko 40 redakcji i organizacji z całej Polski, spotkało się w Krakowie na V. Krajowej Konferencji Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich, w dniach 5 − 8 grudnia 2019 r.
Za najbardziej preferowaną formę płatności Polacy uznają płatność kartą, choć jedynie 8% z nich deklaruje przy tym, że w ogóle nie korzysta z bankomatów i gotówki. Najczęściej z brakiem możliwości płatności bezgotówkowych ankietowani spotykają się na targowiskach i bazarach (51%) – to jedne z wniosków płynących z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019”, opublikowanego przy okazji kolejnej edycji kampanii informacyjnej „Warto Bezgotówkowo”.
Flagowym działaniem w ramach programu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL są lekcje prowadzone przez wolontariuszy z banków. Liczy ponad 1000 ekspertów z ponad 170 banków partnerskich.
W czerwcu br. minęły trzy lata od uruchomienia Programu „Bankowcy dla Edukacji” (BdE) – inicjatywy edukacyjnej Związku Banków Polskich realizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z bankami, firmami infrastruktury bankowej i sektorem finansowym. Dziś to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie, w którym do końca 2020 r. uczestniczyć będzie łącznie 1 500 000 uczniów, studentów i seniorów.