Szczyt G20: odpowiedzialność w sprawie klimatu wspólna, ale zróżnicowana; porozumienie dotyczące szczepień i migrantów

Szczyt G20: odpowiedzialność w sprawie klimatu wspólna, ale zróżnicowana; porozumienie dotyczące szczepień i migrantów
Fot. stock.adobe. com / Kraft74
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na szczycie G20 w Rzymie zawarto porozumienie w sprawie klimatu ‒ podały w niedzielę (31.10.) media za źródłami dyplomatycznymi. W dokumencie końcowym zapisano, że uczestnicy obrad wyznaczyli cel maksymalnego globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. Celsjusza. W komunikacie mowa jest też o walce z pandemią i poszanowaniu praw migrantów.

Według źródeł cytowanych przez media deklaracja na zakończenie dwudniowego spotkania napisana jest we fragmencie dotyczącym klimatu „bardziej stanowczym językiem” niż porozumienie paryskie.

Państwa G20 potwierdziły swoje zobowiązania z konferencji klimatycznej w Paryżu

Do porozumienia doszło tuż przed rozpoczętą w Glasgow konferencją klimatyczną COP26. Weźmie w niej udział wielu szefów państw i rządów, którzy obradowali w Wiecznym Mieście.

Potwierdzenie ustaleń paryskich

Państwa G20 potwierdziły swoje zobowiązania z konferencji klimatycznej w Paryżu, by zahamować wzrost globalnej temperatury poniżej 2 st. Celsjusza, i podjęcie wysiłków, by zmniejszyć go do 1,5 st. C.

Zaznaczono, że cel 1,5 st. „wymaga znaczących i skutecznych działań oraz zaangażowania ze strony wszystkich państw”.

Ponadto mowa jest o tym, że cel zerowych emisji ma zostać osiągnięty „około połowy wieku”, co jest bardziej ogólnikowym określeniem i terminem, niż rozważany wcześniej rok 2050, będący nie do przyjęcia dla takich krajów, jak Chiny, Indie i Indonezja.

Czytaj także: Globalny podatek od koncernów: „historyczne porozumienie” ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G20

Redukcja emisji metanu ‒ jak najszybciej

„Zobowiązujemy się zredukować znacznie naszą zbiorową emisję gazów cieplarnianych, biorąc pod uwagę warunki w poszczególnych państwach i szanując nasze krajowe zobowiązania” ‒ głosi komunikat.

Szefowie państw i rządów (…) zadeklarowali, że do końca tego roku zakończą finansowanie nowych elektrowni węglowych

Podkreślono w nim: „Uznajemy to, że emisja metanu w znacznym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych i podkreślamy, że przy uwzględnieniu sytuacji w krajach, jej redukcja może być jednym z najszybszych, wykonalnych i gospodarczych sposobów, by je ograniczyć”.

Szefowie państw i rządów 19 krajów oraz Unii Europejskiej zadeklarowali, że do końca tego roku zakończą finansowanie nowych elektrowni węglowych.

Jest też zapowiedź wyasygnowania 100 mld dolarów na fundusz klimatyczny i wsparcie krajów rozwijających się.

Decydująca dekada

Podkreślono również, że w tej dekadzie należy podjąć dalsze kroki w obronie klimatu.

Mamy różne opinie co do tego, jak szybko musimy zacząć działać i z jaką prędkością trzeba zmienić kurs

Wymowę fragmentu na temat klimatu interpretuje się następująco: odpowiedzialność „wspólna, ale zróżnicowana” ze strony poszczególnych państw, w tym konieczność udzielenia pomocy krajom rozwijającym się w ponoszeniu kosztów transformacji.

„Na tym forum mamy różne opinie co do tego, jak szybko musimy zacząć działać i z jaką prędkością trzeba zmienić kurs” – przyznał, odnosząc się do kwestii klimatu, gospodarz obrad, premier Włoch Mario Draghi. Jak zauważył, różne stanowiska nie mogą „obniżyć ambicji”.

Draghi stwierdził, że pojawiają się pytania o to, jak wiarygodne są podjęte zobowiązania, „biorąc pod uwagę poprzednie porażki”.

Czytaj także: Szczyt klimatyczny G20 w Wenecji: Generali ogłasza cele Net-Zero Insurance Alliance

Nowy cel liczby szczepień na 2022 rok

Kolejne zobowiązanie obrad w Wiecznym Mieście, to potwierdzenie planu zaszczepienia przeciwko Covid-19 w tym roku co najmniej 40 proc. ludności świata. Wyznaczony też został nowy cel: 70 proc. zaszczepionych do połowy 2022 r., przyspieszenie dostaw preparatów dla krajów rozwijających się, zagwarantowanie „szybkiej i sprawiedliwej dystrybucji” na całym świecie.

Wyznaczony też został nowy cel: 70 proc. zaszczepionych do połowy 2022 r.

Liderzy 20 największych gospodarek świata zapowiedzieli także, że podejmą starania o to, by zmniejszyć z 300 do 100 dni okres potrzebny na stworzenie nowych szczepionek, lekarstw i testów w przypadku nowych pandemii.

Ochrona i pomoc ws. równości płci oraz migrantów

W dokumencie jest ponadto mowa o zaangażowaniu na rzecz równości płci, „fundamentalnej roli emancypacji oraz przywództwa kobiet i dziewcząt na wszystkich poziomach”.

Uczestnicy rzymskiego szczytu zobowiązali się do działań, by przywrócić podróże międzynarodowe

Odnotowano konieczność działań na rzecz integracji migrantów i uchodźców „w duchu międzynarodowej współpracy i zgodnie z polityką, ustawodawstwem i warunkami krajowymi przy zagwarantowaniu pełnego poszanowania ich praw i fundamentalnej wolności niezależnie od statusu migracyjnego”.

Uczestnicy rzymskiego szczytu zobowiązali się do działań, by przywrócić podróże międzynarodowe „w sposób bezpieczny i uporządkowany”, zgodnie ze wspólnymi standardami takimi, jak dokumenty szczepień i testów.

Źródło: aleBank.pl, PAP BIZNES