Szczepienia przeciwko COVID-19: od 17 maja skrócenie okresu między dawkami

Szczepienia przeciwko COVID-19: od 17 maja skrócenie okresu między dawkami
Michał Dworczyk Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 17 maja okres między podaniem 1. a 2. dawki szczepionki przeciw Covid-19 firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca zostanie skrócony do 35 dni - poinformował w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Zmiany dotyczyć będą osób, które od 17 maja będą zapisywać się na szczepienia.

„W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem 1. a 2. dawki” – powiedział Dworczyk.

Czytaj także: Firmy farmaceutyczne wobec zawieszenia patentów na szczepionki Covid-19 >>>

Okres pomiędzy dawkami skrócony do 35 dni

Poinformował, że podanie drugiej dawki szczepionki preparatów firm Moderna i Pfizer zostanie skrócone do 35 z 42 dni, a preparatem AstryZeneki do 35 z 84 dni.

Nowe zasady szczepienia ozdrowieńców

Zmienione zostały również zasady szczepienia ozdrowieńców – osoby te będą mogły zaszczepić się po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu na Covid-19 wobec 90 dni poprzednio.

Czytaj także: Firmy farmaceutyczne wobec zawieszenia patentów na szczepionki Covid-19 >>>

Wszystkie zmiany wejdą w życie od 17 maja.

Decyzja ws. szczepienia osób powyżej 16 r. życia

W tym tygodniu rząd przedstawi decyzję ws. szczepienia przeciw Covid-19 osób powyżej 16 r. życia – poinformował także Michał Dworczyk.

„W tym tygodniu przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16 r. życia. Wpływ na te decyzje mają w pierwszym rzędzie przesłanki medyczne, ale także organizacyjne, więc prosimy jeszcze o odrobinę cierpliwości” – powiedział.

Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy ruszą w przyszłym tygodniu

Pilotażowy program szczepień w zakładach pracy ruszy w przyszłym tygodniu, poinformował Michał Dworczyk. Początkowo na te szczepienia ma zostać przeznaczonych 100 tys. szczepionek tygodniowo, a od początku przyszłego miesiąca – 300 tys. szczepionek tygodniowo.

Deklarację zorganizowania szczepień w zakładach pracy zgłosiło się ponad 740 zakładów, zatrudniających ok. 800 tys. osób.

„17 maja ruszają pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. W tym pierwszym tygodniu przeznaczymy na te szczepienia nieco ponad 100 tys. tygodniowo, natomiast od 1 czerwca będziemy przeznaczali ok. 300 tys. szczepionek tygodniowo na szczepienia w zakładach pracy” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

„Ponad 740 zakładów pracy, które się zarejestrowały się, a wierze że będzie ich więcej, będą otrzymywały komunikaty, będziemy się kontaktować, zapraszać do udziału w tym programie” – dodał.

Rejestracja dla przedsiębiorców, którzy planują zorganizować szczepienia dla pracowników i ich rodzin w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) ruszyła od 4 maja. Rejestrować mogły się firmy, w których gotowość szczepień zadeklaruje co najmniej 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews