Świat może nam zazdrościć przelewów natychmiastowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

szymanski.michal.kir.01.250x375W czerwcu minęły dwa lata od uruchomienia przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. systemu Express ELIXIR. Pozwala on przelewać pieniądze między kontami w różnych bankach w Polsce w czasie liczonym w sekundach przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jak pokazuje nasze doświadczenie ten rodzaj transakcji raz udostępniony w banku szybko staje się popularny  wśród klientów. Polska jest na świecie jednym z nielicznych państw, gdzie można korzystać z tak nowoczesnego rozwiązania, aby w pełni kontrolować swoje finanse. Jak pokazują nasze badania, dla użytkowników przelewów natychmiastowych znaczenie ma dla nie tylko tempo realizacji zlecenia, ale też pewność, że odbiorca w danym momencie otrzymał pieniądze, które wysłali.

Jak wynika z badania ZBP, którego partnerem była Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., niemal co drugi Polak (47 proc.) dostrzega korzyści, jakie daje możliwość wykonania przelewu natychmiastowego. Już 15 proc. badanych choć raz skorzystało z takiej opcji. Rosnąca popularność błyskawicznych przelewów znajduje również potwierdzenie w miesięcznych statystykach Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. W maju liczba zleceń w systemie Express ELIXIR wyniosła prawie 69,5 tys., czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (22,4 tys. w maju 2013).

Mogłoby się wydawać, że w czasach, kiedy standardem jest komunikacja online czy transmisje „live” z wydarzeń dziejących się tysiące kilometrów od nas, możliwość natychmiastowego przelewania pieniędzy powinna być czymś powszechnym. Jest inaczej – przelewy natychmiastowe są innowacją, która pozostaje niedostępna w większości krajów Europy Zachodniej czy Ameryki. Na starym kontynencie rozwiązaniem podobnym do obsługiwanego przez KIR S.A. mogą się pochwalić jedynie Brytyjczycy i Szwedzi. Natychmiastowe przelewy są dostępne także w Szwajcarii i Turcji, jednak tam wykorzystywane są systemy mniej nowoczesne niż Express ELIXIR. Pozostałymi krajami, których mieszkańcy wykonują przelewy w czasie liczonym w sekundach są: Brazylia, Chile, Meksyk, RPA, Nigeria, Indie, Korea Południowa, Japonia, Singapur i Tajwan.

To pokazuje zaawansowanie technologiczne naszego rynku i pozwala z optymizmem patrzeć na jego dalszy rozwój. Dostępność i popularyzacja płatności natychmiastowych w znacznej mierze wspiera bowiem upowszechnianie innych innowacji, takich jak bankowość mobilna. Przykładowo, to właśnie dzięki systemowi Express ELIXIR ma być możliwa obsługa mobilnych płatności typu P2P w ramach polskiego standardu płatności mobilnych, nad którym pracuje spółka PSP, sześć banków i Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. Zgodnie z założeniami rozrachunek płatności mobilnych będzie się odbywał z wykorzystaniem systemu ELIXIR®, natomiast obsługa płatności mobilnych typu P2P (czyli pomiędzy indywidualnymi odbiorcami) będzie realizowana właśnie przez system Express ELIXIR. Wykorzystywana ma być w tym celu, utrzymywana przez PSP, baza aliasów pozwalająca na adresowanie przelewu np. w oparciu o numer telefonu.

Wśród możliwości wykorzystywania płatności natychmiastowych na świecie, wg raportu Global Payment Systems Analysis, na pierwszym miejscu znajdują się właśnie płatności typu P2P, a w dalszej kolejności B2B, B2C i C2B. Możemy być pewni, że liczba możliwych zastosowań będzie rosła. Kluczowym czynnikiem przyspieszającym popularyzację płatności natychmiastowych są oczywiście wdrożenia usługi w kolejnych bankach. Poszerzanie dostępności tego rozwiązania leży zarówno w interesie klientów, jak i samych banków.

Michał Szymański,
Wiceprezes Zarządu
Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.
nadzorujący obszar rozliczeń