Styczeń w polskim budownictwie najgorszy od 9 lat

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

finanse.wykres.01.250xDwa zjawiska mocno rzucają się w oczy w ostatnich dniach na rynkach finansowych. Jedno to utrzymująca się siła amerykańskiej giełdy, która osiąga nowe szczyty, przy stagnacji na parkietach w Europie. Drugie - to brak wpływu słabszych od oczekiwanych danych gospodarczych na postawę giełdy w Ameryce.

Wczoraj mieliśmy kolejny dowód na to – bez echa przeszły słabsze od prognozowanych dane z wtórnego rynku nieruchomości, czy odnośnie do aktywności w sektorze przemysłowym. Na czoło wybijają się doniesienia ze spółek, które w zdecydowanej  publikują wyniki finansowe za IV kwartał lepsze od przewidywanych. Kolejnymi przykładami były między innymi Google i IBM.

Sezon publikacji wyników finansowych za IV kwartał stopniowo przenosi się do Europy. Dziś rezultaty podały dwie duże firmy niemieckie. Technologiczny SAP nieco rozczarował zyskiem, choć w skali roku odnotował jego wzrost. Podobnie było z przemysłowym Siemensem.  Reakcje kursów obu firm są jednak różne. SAP zapowiedział na 2013 r. przynajmniej 12-proc. wzrost zysków, co wywołało zwyżkę jego notowań. Siemens traci.

Szeroko komentowany jest pomysł referendum w Wielkiej Brytanii na temat pozostania tego kraju w Unii Europejskiej. Natomiast nie ma to większego przełożenia na zachowanie rynków finansowych. Inicjatywa jest na razie rozpatrywana bardziej w kategoriach rozgrywki politycznej i w kontekście negocjacji w sprawie kolejnego budżetu UE, niż realnego zagrożenia gospodarczego.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Podaż domów na amerykańskim rynku wtórnym obniżyła się do poziomu ostatnio widzianego na początku 2001 r.
Giełda w USA w dalszym ciągu nie reaguje na słabsze dane gospodarcze.

Rynki nieruchomości

Choć w styczniu nieco poprawił się w porównaniu z grudniem klimat koniunktury w polskim budownictwie, to i tak tak słabego pierwszego miesiąca roku nie było od 9 lat. Wskaźnik koniunktury w styczniu wyniósł minus 33 pkt wobec minus 35 pkt w grudniu. Na ten wynik złożyło się 7% odpowiedzi przedsiębiorców sygnalizujących poprawę koniunktury i 40% wskazujących na jej regres. Firmy nieco mniej pesymistycznie patrzą w przyszłość, ale słabiej oceniają bieżące tendencje w branży w zakresie produkcji, portfela zamówień i sytuacji finansowej. Utrzymują się przy tym duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane prace budowlane. To podtrzymuje zagrożenie występowaniem kolejnych bankructw w branży.

W grudniu 2012 r. sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym obniżyła się o 1% w porównaniu z listopadem. Wyniosła 4,94 mln w ujęciu zannualizowanym. Liczba dostępnych do kupienia domów spadła do 1,82 mln, najniższego poziomu od stycznia 2001 r.

Od dewelopera

Firma Budimex Nieruchomości planuje wprowadzić do oferty nową inwestycję – osiedle Wiślany Mokotów, która zlokalizowana będzie przy ul. Bluszczańskiej na warszawskim Mokotowie. W ramach I etapu inwestycji zaplanowano cztery trzypiętrowe budynki, w których powstaną 152 mieszkania. Wśród lokali znajdą się mieszkania 1, 2, 3 i 4-pokojowe o pow. od 27 do 81 m kw. Wszystkie lokale posiadać będą balkon lub taras z ogródkiem. Dla mieszkańców zostanie przygotowanych 256 miejsc postojowych, w tym 228 w podziemnym garażu. W budynkach znajdą się ponadto lokale usługowe. Termin realizacji I etapu zaplanowano na IV kw. 2014 roku.

Home Broker Daily, nr 756 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker