Strefa VIP: Spacer po wystawach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Banki, zajmując się pomnażaniem pieniędzy swych klientów - a więc dbając o ich potrzeby doczesne, nie zapominają o ich potrzebach duchowych. Stąd są sponsorami i partnerami wielu wydarzeń kulturalnych. Chętnie zostają też mecenasami muzeów lub galerii.

Przygotowała Ewa Bednarz

Sami zresztą bankowcy są ludźmi czynnie zaangażowanymi w życie kulturalne. I na bieżąco śledzą, gdzie warto być i co warto zobaczyć. Postanowiliśmy zatem nie pozostawać w tyle. Podpowiadamy, które z wystaw warto obejrzeć.

 

Goya. Gdy rozum śpi…

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie obejrzeć można kilkanaście dzieł Francisca Goi. Osią wystawy jest namalowany w latach 1808-1810 Epizod z hiszpańskiej wojny o niepodległość, poprzedzający arcydzieło artysty – Rozstrzelanie powstańców madryckich 3 maja 1808 roku (z 1814 r.). Pracy towarzyszy pokaz kilkunastu rycin z cyklu Okropności wojny (ofiarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego). Wstrząsające ryciny prezentowane są na tle reprodukcji fragmentów tzw. czarnych obrazów. Goya namalował je na ścianach własnego domu. Malarz chciał w ten sposób oddać wyraz rozgoryczeniu światem ogarniętym religijnym fanatyzmem i nienawiścią.

Wystawa czynna do 14 lutego 2010 r.

 

Galeria Żywa: Socrealizm. Grafika polska z lat 1949-1954

W Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie trwa wystawa poświęcona sztuce powojennej, która powstawała zgodnie z założeniami, że dzieło powinno być: realistyczne, czytelne, twórcze i społeczne. Realizm socjalistyczny niewiele wprawdzie pozostawił po sobie wybitnych dzieł, ale nie można o nim zapominać, choćby ze względu na efekty późniejszych negacji tego kierunku w wybuchach innych nurtów: abstrakcji, koloryzmu, ekspresjonizmu i surrealizmu. W muzeum krakowskim są prezentowane grafiki z kolekcji własnej, m.in. Waleriana Borowczyka, Jana Tarasina i Jerzego Bandury. Po raz pierwszy udostępniono też kilka nieznanych szerzej plakatów z lat 40. XX wieku. Jak podkreśla kuratorka wystawy, „nie są one jeszcze typową produkcją socrealistyczną, mogą jednak dać wyobrażenie zarówno o ówczesnym głównym nurcie wydarzeń kulturalnych, protosocrealistycznej, pompierskiej stylistyce, jak i o znakowym, hasłowym charakterze promocji socjalistycznego postępu”.

Wystawa czynna do 28 lutego 2010 r.

 

Moje życie. Dzieła Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Wystawę z kolekcji własnej dzieł Jacka Malczewskiego muzeum zorganizowało z okazji przypadającej w ubiegłym roku 80. rocznicy śmierci artysty. Tytuł wystawy, sugerują...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI