Stopa procentowa w Turcji jest już na poziomie 30%

Stopa procentowa w Turcji jest już na poziomie 30%
Fot. stock.adobe.com / Olivier Le Moal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank centralny Turcji podniósł główną stopę procentową o 500 pb. do 30 proc., natomiast Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian, na poziomie 5,25 proc. – podały banki w swoich komunikatach 21 września 2023 r.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopa procentowa w Turcji wzrośnie o 500 pb. do 30 proc.

Bank centralny Turcji podał w komunikacie, że warunki w polityce monetarnej mogą ulec dalszemu stopniowemu zacieśnianiu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Po trzech poprzednich posiedzeniach Bank podniósł główną stopę procentową łącznie o 1.650 pb.

Podczas trzech wcześniejszych poprzednich posiedzeń stopy procentowe w Turcji pozostały bez zmian.

Trzy posiedzenia wcześniej turecki bank centralny obniżył stopy proc. o 50 pb. Wcześniej, w drugiej połowie 2022 roku obniżył stopę proc. łącznie o 500 pb.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 0,22 proc. Za dolara trzeba zapłacić 27,0581 lir. Turecka waluta jest nadal blisko najniższego poziomu wobec dolara w historii i osłabiła się o 44,6 proc. w tym roku względem USD.

Czytaj także: Banki centralne Szwecji, Norwegii i Szwajcarii podjęły decyzje ws. stóp procentowych

Czy Turcja odstąpi od polityki wysokich stóp procentowych?

Po wygranych wyborach prezydenckich w maju Recep Tayyip Erdogan powołał na stanowisko prezes banku centralnego Hafize Gaye Erkan, a nowym ministrem finansów został Mehmet Simsek.

Erkan to była dyrektorka amerykańskich banków First Republic Bank oraz Goldman Sachs. Zastąpiła na stanowisku Sapaha Kavcioglu.

Rynki liczą, że z tymi zmianami Turcja odstąpi od polityki skoncentrowanej wokół utrzymywania niskich stóp procentowych.

Czytaj także: W USA przerwa w podwyżkach stóp procentowych

Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się podwyżki o 25 pb. Stopy proc. w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 r.

4 bankierów z Bank of England głosowało za podwyżką stóp procentowych o 25 pb., a 5 za brakiem podwyżek.

W komunikacie podano, że dalsze podwyżki stóp proc. mogą być wskazane, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać na wysokim poziomie.

„Polityka pieniężna będzie musiała być wystarczająco restrykcyjna przez wystarczająco długi czas, aby w średnim okresie trwale przywrócić inflację do celu na poziomie 2 proc., zgodnie z celem Komitetu.

Dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej może być konieczne, gdyby pojawiły się dowody na utrzymującą się presję inflacyjną” – napisał BoE w komunikacie.

Bank of England zdecydował także o zmniejszeniu sumy posiadanych obligacji rządowych.

„Komitet zagłosował za zmniejszeniem liczby zakupionych obligacji rządowych Wielkiej Brytanii na potrzeby polityki pieniężnej i finansowanych z emisji rezerw banku centralnego o 100 miliardów funtów w okresie od października 2023 r. do września 2024 r., do łącznej kwoty 658 miliardów funtów” – napisano.

To pierwsza przerwa w cyklu zacieśniania polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii. Wcześniej czternaście razy z rzędu BoE podnosił stopy procentowe. W obecnym cyklu zacieśniania BoE podniósł główną stopę procentową łącznie o 515 pb.

Czytaj także: Kolejna podwyżka stóp procentowych w strefie euro

Źródło: PAP BIZNES