Staże i praktyki drogą do kariery dla studentów

Staże i praktyki drogą do kariery dla studentów
Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już przy wyborze kierunku studiów młodzi Polacy rozpoczynają planowanie swojej kariery zawodowej. Jak bowiem wynika z analiz Pracuj.pl, 76% studentów chce po skończeniu uczelni rozwijać się zgodnie z wybranym kierunkiem. Wiedzą jednak, że nie wystarcza do tego sam dyplom - dlatego decydują się na staże i praktyki. Z okazji początku roku akademickiego przyjrzeliśmy się, jakie postawy na rynku pracy przyjmują studenci.

Staże i praktyki drogą do kariery dla studentów #rynekpracownika

Mimo chęci rozwoju w wybranym kierunku przez większość uczniów szkół wyższych badanych przez Pracuj.pl, tylko część z nich wierzy, że wystarczą do tego same studia. Zaledwie 32 proc. studentów ocenia naukę w tego typu placówkach jako wystarczająco przygotowującą do zawodu. Taki sam odsetek respondentów sądzi, że jest pod tym kątem wręcz źle przygotowanych i że same studia dają kwalifikacje na średnim poziomie. Dlatego przyjmują oni coraz bardziej pozytywne postawy w stosunku do staży i praktyk.

Postawy wobec staży i praktyk

Studenci coraz częściej poszukują możliwości zdobycia dodatkowego doświadczenia, o czym świadczą liczne opracowania. Już 60 proc. młodych osób jest gotowych do ciągłej nauki, aby zdobywać wciąż nowe umiejętności – czytamy w raporcie #MłodziPrzyGłosie autorstwa Deloitte. Potwierdzają to najnowsze dane Pracuj.pl, według których 65 proc. ankietowanych polskich żaków podczas swojej nauki odbyło staż. Aż 82 proc. respondentów uważa, że warto odbywać staże podczas studiów. Jak zauważają eksperci, obie strony, czyli zarówno młodzi Polacy, jak i firmy – zyskują na rosnącej popularności praktyk. Na rynku trwa także rywalizacja o najlepsze uczelniane talenty.

– Część firm decyduje się np. na podpisanie umów z uczelniami wyższymi, które gwarantują ich studentom posadę praktykanta. Inne tworzą stanowiska uczelnianych ambasadorów lub nawet współtworzą programy kierunków studiów. To postawy, które pozwalają mierzyć się z wyzwaniami pracodawców. Jak wynika z wielu źródeł, nawet do około połowy firm na polskim rynku nie może znaleźć pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Przyjmując w swoje szeregi młodą, gotową do nauki osobę, mogą zatem nie tylko wpłynąć na jej edukację, ale także zatrudnić na stanowisku juniorskim. Po kilku latach łączenia nauki i pracy, otrzymują w wyniku tych działań zdolnego, gotowego do wyzwań pracownika z dyplomem – mówi Konstancja Zyzik, ekspertka Pracuj.pl, Menedżer ds. Pozyskiwania Talentów i Employer Brandingu w Grupie Pracuj.

Staże, a przygotowanie do zawodu

Pracodawcy chcący przyciągnąć do siebie stażystów muszą coraz częściej oferować ciekawy program wprowadzający do wykonywania danego zawodu, interesujące zadania i możliwość zdobycia praktycznej wiedzy.

– Jak pokazują wyniki badań Pracuj.pl, radzą sobie z tym coraz lepiej. Aż 61 proc. badanych studentów twierdzi bowiem, że praktyki pomogły im lepiej przygotować się do zawodowej drogi, a 63 proc. zaznacza, że w trakcie trwania stażu nauczyło się funkcjonowania w firmie. Warto również wspomnieć, że 57 proc. ankietowanych podkreśliło, że nabyło konkretne, specjalistyczne umiejętności „twarde”. Te ostatnie dane pokazują bardzo ważny aspekt praktyk i staży, jakim jest wiedza specjalistyczna. To przede wszystkim ona daje studentom przewagę już na starcie kariery, w rywalizacji o najciekawsze miejsca pracy. Za liczbami kryje się potwierdzenie tezy, że studia to coraz częściej czas na zdobywanie pierwszych doświadczeń i testowanie możliwości zawodowych, a nie okres nabywania wyłącznie teoretycznej wiedzy – komentuje Sylwia Sosnowska, ekspertka Pracuj.pl, HR Manager w Grupie Pracuj.

Najlepsze warunki w pierwszej pracy

Warto zaznaczyć, że w dobie rynku pracownika widocznego w niektórych branżach, absolwenci wielu kierunków już na samym początku swojej kariery zawodowej mogą liczyć na liczne dodatki pozapłacowe, którymi kuszą ich pracodawcy. Już 40 proc. absolwentów ankietowanych przez Pracuj.pl w tegorocznym raporcie „Dobra pensja na start” wskazuje, że otrzymuje prywatną opiekę medyczną, a 35 proc. – dofinansowanie do zajęć sportowych.
Wśród zawodów, w których pracodawcy najchętniej zatrudniają nawet studentów pierwszych lat studiów, są niewątpliwie profesje związane z branżą IT. Jak bowiem wynika z badania „Dobra pensja na start”, absolwent kierunku związanego z technologią informacyjną (IT) może liczyć na pensję w wysokości 5 700 zł brutto. Warto również zaznaczyć, że wraz ze wzrostem kwalifikacji rosną również pensje zarabiających absolwentów. Osoba o specjalizacji informatycznej po ok. 3 latach może otrzymać wynagrodzenie w wysokości 7 000 zł brutto. Ci po kierunkach związanych z elektroniką i telekomunikacją czy automatyką i robotyką – ok. 6 500 zł brutto. Oznacza to, że zaledwie po kilku latach zarobki niektórych specjalistów mogą wzrosnąć nawet o 1 600 zł brutto.

– Branża IT ma swoją specyfikę i nie każdy student czy absolwent może liczyć na tak dobre warunki. Niezależnie jednak od specjalizacji, rozpoczynający się nowy rok akademicki to idealny czas na zaprojektowanie kariery. Działania w tym kierunku najlepiej podjąć jak najwcześniej. Liczą się nie tylko staże. Rekruterzy zwracają szczególną uwagę na osoby, które podczas studiów mogą pochwalić się nie tylko tytułami naukowymi, ale także aktywnością w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy przy wolontariatach – dodaje Sylwia Sosnowska.

Źródło: Pracuj.pl