Stabilność i bezpieczeństwo: kluczowe wyzwania rynku gotówki

Stabilność i bezpieczeństwo: kluczowe wyzwania rynku gotówki
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przed nami dziesiąta edycja Kongresu Obsługi Gotówki. Wydarzenia, które na przestrzeni lat stało się nie tylko platformą wymiany wiedzy, ale i forum dyskusji o kluczowych wyzwaniach rynku. O tym, jak zmieniał się rynek obsługi gotówki w ciągu ostatniej dekady, jakie priorytety stoją przed jego uczestnikami oraz jak na jego funkcjonowanie wpływa rosnąca konkurencja i potrzeba bezpieczeństwa - rozmawiamy z Bartłomiejem Szymańskim, wiceprezesem zarządu Impel Cash Solutions Sp. z o.o. oraz członkiem Rady Programowej KOG.

Karol Mórawski: Jak zmieniał się rynek przez całą tę dekadę, i jak to wpłynęło na popularność samego wydarzenia?

Bartłomiej Szymański: Na przestrzeni ostatnich lat rynek obsługi gotówki na pewno stał się jeszcze bardziej konkurencyjny, a kwestią absolutnie priorytetową dla wszystkich stało się szeroko rozumiane bezpieczeństwo obrotu gotówkowego, obejmujące również możliwość utrzymania dostępu do pieniądza w sytuacjach kryzysowych. Dostrzegam, iż coraz więcej naszych partnerów, jak zresztą wszystkich instytucji uczestniczących w procesach gotówkowych, zaczyna tę kwestię taktować jako najważniejszą.

Stabilność obsługi stała się o wiele ważniejsza niż konkurencja, zwłaszcza cenowa. Odnośnie samego KOG – to z całą pewnością wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością, co ma związek chociażby z rosnącą świadomością roli gotówki w gospodarce.

Jakie wyzwania stoją zatem przed wszystkimi uczestnikami tego rynku, zarówno bankami, jak i firmami CIT?

– Uważam, że najważniejszym wyzwaniem, które obecnie stoi przed rynkiem, jest zapewnienie dostępności pracowników dla firm CIT, szczególnie w zakresie transportu gotówki. W tej chwili nie widzimy wystarczającej liczby chętnych do pracy w tym zawodzie, co ewidentnie może przełożyć się na możliwości zapewnienia ciągłości działania.  

Z kolei od strony regulacyjnej uważam, iż powinna być cały czas kontynuowana dyskusja na temat zmiany stawek w zakresie opłat bankomatowych, w szczególności surcharge i CDF.

Te dwa elementy w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie rynku.

Źródło: BANK.pl