Srebrna moneta NBP z okazji XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego

Srebrna moneta NBP z okazji  XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego
Moneta kolekcjonerska "XVI Międzynarodowy KongresNumizmatyczny". Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 6 września ’22 będzie dostępna nowa moneta kolekcjonerska "XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny".

Srebrna moneta o nominale 50 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 6000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 1500 zł.

Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999/1000, ma średnicę 50 milimetrów i masę 93,30 grama.

Czytaj także: NBP: srebrny Szóstak Jana Sobieskiego nagrodzony w konkursie „Coin Constellation 2020”

Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny po raz pierwszy w Polsce

Międzynarodowe kongresy numizmatyczne to najważniejsze spotkania numizmatyków z całego świata, podczas których są prezentowane najistotniejsze osiągnięcia w dziedzinie studiów na temat dziejów pieniądza, znalezionych monet oraz wydarzeń historycznych.

Kongres to także znakomita okazja do zaprezentowania kraju, jego instytucji naukowych i innych ośrodków zajmujących się historią pieniądza. O wyborze miejsca konferencji decyduje Międzynarodowa Komisja Numizmatyczna.

Polska dostąpiła zaszczytu goszczenia uczestników konferencji po raz pierwszy.

We wrześniu 2022 r. w Warszawie odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny organizowany wspólnie przez Uniwersytet Warszawski, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Czytaj także: NBP wprowadził do obiegu złote i srebrne monety kolekcjonerskie Jan Kazimierz Waza

Wizerunek Joachima Lelewela i monet historycznych na srebrnej monecie

Na rewersie monety znajduje się portret Joachima Lelewela, jednego z najwybitniejszych Polaków XIX stulecia, wielkiego patrioty, znakomitego historyka, a także znanego i cenionego w świecie numizmatyka. Joachim Lelewel jako profesor Uniwersytetu Wileńskiego był jednym z pierwszych, którzy prowadzili wykłady z numizmatyki. Ogromnym sukcesem, który przyniósł Joachimowi Lelewelowi międzynarodową sławę, była książka na temat numizmatyki średniowiecznej Europy.

Na awersie monety zostały zaprezentowane wizerunki monet: talara Władysława IV, tymfa Jana Kazimierza z 1663 r., grosza Kazimierza Wielkiego, szóstaka Jana III Sobieskiego oraz denara Princes Polonie Bolesława Chrobrego.

 14 września 2022 r. Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu monety kolekcjonerskiej o nominale 20 zł „100-lecie Portu Gdynia”.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Czytaj także: „Skarby Stanisława Augusta – Michał Korybut Wiśniowiecki” na złotej i srebrnej monecie NBP

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP