Spotkanie Rady Przedsiębiorczości z wicepremierem Jarosławem Gowinem

Spotkanie Rady Przedsiębiorczości z wicepremierem Jarosławem Gowinem
Fot. Pracodawcy RP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
19 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie Rady Przedsiębiorczości z wicepremierem Jarosławem Gowinem. - Zaprosiłem premiera Gowina na zamknięte posiedzenie Rady Przedsiębiorczości, by zdał relację z sytuacji na scenie politycznej i ocenił szanse na dalszą współpracę z biznesem jako minister rozwoju - powiedział po spotkaniu Marek Goliszewski, przewodniczący Rady Przedsiębiorczości i prezes BCC.

– Sytuacja wydaje się opanowana i w miarę stabilna, jeśli tak można powiedzieć o polityce. Tym samym daje to perspektywę ścisłej współpracy przy odbudowywaniu i rozwoju gospodarki – podkreślił Marek Goliszewski.

Rada Przedsiębiorczości omawiała też z wicepremierem Jarosławem Gowinem istotne dla przedsiębiorców i ich firm zagadnienia oraz działania interwencyjne.

Przedstawiciele największych organizacji biznesowych w Polsce wyrazili również poparcie dla Nowej Polityki Przemysłowej oraz nadzieję na otwarcie rządu na inwestorów zagranicznych

Przedsiębiorcy poparli wysiłki wicepremiera Gowina w sprawie Paktu Antykryzysowego procedowanego w Radzie Dialogu Społecznego.

Z zaniepokojeniem odnieśli się do braku dokumentu dot. Planu Odbudowy.

Zaaprobowali stanowisko Porozumienia dotyczące veta w sprawie przedłożonego przez rząd projektu podatku od przychodów reklamowych, stanowiącego groźbę likwidacji wielu redakcji.

Czytaj także: Apel Rady Przedsiębiorczości o uregulowanie pracy zdalnej w sposób elastyczny

Rada Przedsiębiorczości wyraziła również sprzeciw wobec nowej daniny od deweloperów (2%).

Poruszono także problem przedsiębiorców, którzy – nawet przez kilka lat – prowadzili proces inwestycyjny, jednak dopiero np. od stycznia 2020 roku zaczęli odnotowywać przychody i dzisiaj są wykluczeni ze wsparcia z tarcz antykryzysowych, ponieważ nie istnieje w ich przypadku możliwość określenia poziomu spadku przychodów.

Podobny problem był już sygnalizowany rządowi na gruncie definicji małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw, której kryteria także niesłusznie dyskwalifikują firmy z możliwości otrzymania adekwatnego wsparcia.

Czytaj także: Wicepremier Gowin: Porozumienie oczekuje od Ministerstwa Finansów wycofania się z podatku od reklam

Przedstawiciele największych organizacji biznesowych w Polsce wyrazili również poparcie dla Nowej Polityki Przemysłowej oraz nadzieję na otwarcie rządu na inwestorów zagranicznych, którzy deklarują jeszcze w tym roku stworzenie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy, głównie dla młodych ludzi.

Przedsiębiorcy z zaniepokojeniem odnieśli się do braku dokumentu dot. Planu Odbudowy

Liczą także na dyskusję z rządem o konieczności pobudzenia inwestycji prywatnych polskich firm i kryteriach przydziału środków europejskich przedsiębiorstwom i organizacjom samorządowym.

Czytaj także: Tarcza 4.0 i 6.0: stanowisko Rady Przedsiębiorczości ws. rekompensat dla firm dotkniętych pandemią

Źródło: Business Centre Club / BCC