Split payment w praktyce: MF i KAS wyjaśniają, jak stosować mechanizm podzielonej płatności
Celem wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności było zwiększenie bezpieczeństwa przedsiębiorców oraz uszczelnienie systemu podatkowego, a zwłaszcza zmniejszenie ilości wyłudzeń VAT. Istotą MPP jest podział płatności za nabyty towar lub usługę: kwota netto wynikająca z faktury jest płacona na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób (na przykład gotówką), natomiast kwota VAT jest płacona na dedykowany rachunek VAT.
Kto zyska, a kto straci na split payment?
– Mechanizm podzielonej płatności jest o tyle istotny, że utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie transakcji. Tym samym zmniejsza ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym jeszcze podatkiem VAT – podkreśla wiceminister finansów Paweł Gruza.
W efekcie stosowanie split payment może przynieść przedsiębiorcom wymierne korzyści. Przede wszystkim MPP zwiększa bezpieczeństwo transakcji, pozwalając firmie poświadczyć przed organami podatkowymi o zachowaniu należytej staranności>>. Dodatkowe korzyści to między innymi zwrot różnicy podatku na rachunek VAT w przyspieszonym terminie 25 dni, zniesienie solidarnej odpowiedzialności oraz brak sankcji w VAT.
Kampania „Bezpieczna transakcja”
Aby pomóc przedsiębiorcom chronić się przed nieświadomym wciągnięciem w oszustwa podatkowe i pokazać im korzyści związane z dochowania należytej staranności i stosowaniem MPP, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęły kampanię „Bezpieczna transakcja”. – Priorytetem Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej pozostaje skuteczna walka z przestępczością gospodarczą i oszustwami podatkowymi oraz ochrona legalnego biznesu i wsparcie uczciwych podatników – przypomina wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.
Split payment od 1 lipca dobrowolny, ale zmiany dotkną wszystkie firmy płacące VAT?
Na stronie internetowej akcji>> przedsiębiorcy mogą więc znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, mechanizmu podzielonej płatności oraz okoliczności, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przy zawieraniu transakcji.