Spada zdolność kredytowa Polaków; sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym coraz gorsza

Spada zdolność kredytowa Polaków; sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym coraz gorsza
Fot. stock.adobe.com/ elxeneize
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z danych opublikowanych przez 14 deweloperów z GPW lub Catalyst wynika, że deweloperzy sprzedali w I połowie 2022 roku łącznie ok. 32 proc. mniej mieszkań rdr. Jeszcze gorszych wyników w II połowie roku spodziewa się David Sharma z Trigon DM.

„Pod względem sprzedaży 2021 rok był bez dwóch zdań rekordowy, natomiast dynamika spadku sprzedaży widoczna w I połowie 2022 roku zaskoczyła mnie in minus, pomimo tego, że oczekiwałem widocznego spadku sprzedaży na rynku pierwotnym” – ocenił w komentarzu dla PAP Biznes David Sharma, analityk Trigon DM.

Spodziewam się, że pod tym względem II połowa roku może być jeszcze słabsza od pierwszej – oczekuję spadku o ok. 40 proc. rdr.

– dodał.

Zmniejszenie zdolności kredytowej potencjalnych kupujących

Jak wskazał analityk, za schłodzeniem popytu na rynku pierwotnym stoi przede wszystkim zmniejszenie zdolności kredytowej potencjalnych kupujących.

„Klienci gotówkowi nie są w stanie ‘udźwignąć’ całego popytu, a udział transakcji gotówkowych w II kw. tego roku był rekordowy i w przypadku niektórych deweloperów (jak np. Dom Development) wyniósł 70 proc.” – poinformował Sharma.

Czytaj także: Deweloperzy gwałtownie ograniczą budowę nowych mieszkań?

„Wraz ze wzrostem dostępności kredytów mamy do czynienia z relatywnie szybkim wyhamowaniem wzrostu dochodu realnego gospodarstw domowych, co też przekłada się na decyzje o odroczeniu kupna mieszkania, bądź nawet przejściu na rynek wynajmu” – dodał.

Spadku cen mieszkań nie będzie?

Pomimo malejącego popytu, analityk nie spodziewa się nominalnego spadku cen na rynku pierwotnym w ujęciu rdr.

„Deweloperzy skutecznie ograniczają ofertę, która zapewnia im pewien bufor w zakresie utrzymania cen, a jednocześnie ceny nowych mieszkań wchodzących do oferty, uwzględniają wyższe koszty budowy oraz ceny gruntu” – ocenił David Sharma.

Źródło: PAP BIZNES