S&P obniżył prognozę globalnego PKB z powodu koronawirusa

S&P obniżył prognozę globalnego PKB z powodu koronawirusa
Fot. stock.adobe.com/peshkov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
S&P Global Ratings - ze względu na koronawirusa - obniżył prognozę globalnego wzrostu PKB w tym roku o 0,5 pkt proc. wobec oczekiwanych w grudniu ub.r. 3,3%; prognoza dla strefy euro została obniżona także o 0,5 pkt, dla USA - o 0,3 pkt, a dla Chin - o 0,9 pkt.
S&P Global Ratings - ze względu na koronawirusa - obniżył prognozę globalnego wzrostu #PKB w tym roku o 0,5 pkt proc. wobec oczekiwanych w grudniu ub.r. 3,3% #koronawirus #COVID19 #koronawiruspolska

„Ze względu na to, że COVID-19 jest już obecny w ponad 70 krajach, jego globalne skutki makroekonomiczne uległy podwojeniu wobec naszej poprzedniej aktualizacji z 11 lutego. Szacujemy, że spowoduje on zmniejszenie tempa wzrostu o 0,5 pkt proc wobec naszej bazowej prognozy opiewającej na 3,3% (z grudnia 2019 r.). Oczekiwania te uzależnione są od założenia, że epidemia osłabnie w ciągu II kwartału tego roku. Obecnie szacujemy, że wzrost PKB Chin będzie niższy o 0,9 pkt i wyniesie 4,8% w tym roku; w strefie euro – o 0,5 pkt proc., zaś we Włoszech – o 0,7 pkt proc. Wzrost w bardziej odizolowanych USA będzie niższy o 0,3 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

W grudniu agencja prognozowała tegoroczny wzrost PKB na 1% dla strefy euro i 1,9% dla USA.

Czytaj także: OECD: przez koronawirusa prognoza globalnego wzrostu PKB w 2020 roku w dół. UE podnosi poziom zagrożenia >>>

Według S&P, sektory najbardziej narażone na skutki wirusa to turystyka, sprzedaż detaliczna dóbr luksusowych, motoryzacja, elektronika i chemia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano, że otrzymało informację potwierdzającą pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

Źródło: ISBnews