Single gorzej sobie radzą ze skutkami kryzysu niż osoby w związkach

Single gorzej sobie radzą ze skutkami kryzysu niż osoby w związkach
Fot. stock.adobe.com / Kittiphan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prawie co czwarty żyjący samotnie Polak (24 proc.) deklaruje, że jego budżet jest bardzo skromny, podczas gdy w parach mówi o tym 16 proc. ankietowanych czyli o połowę mniej - wynika z badania "Pieniądze powodem stresu dla par i singli", zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Z jednej strony singiel jest wolny, nie musi się tłumaczyć, robi co chce, wydaje na co chce, ale z drugiej jest zdany zwykle wyłącznie na siebie i obciążony wyższymi kosztami życia.  

Trudniej mu zaciągnąć kredyt, a utrata pracy wiąże się z dużo wyższym stresem, niż w przypadku osób żyjących w związkach, gdzie przetrwanie przerwy w zatrudnieniu ułatwiają dochody partnera lub partnerki.

Czytaj także: BIG InfoMonitor: Polacy są winni sądom 750 mln złotych

Singlom trudniej spłacać rosnące raty kredytów

Mankamenty sytuacji materialnej osób żyjących w pojedynkę pokazało zrealizowane dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor badanie „Pieniądze powodem stresu dla par i singli”.

Wśród singli jest o połowę więcej osób – 24 proc., którym brakuje na życie albo muszą odmawiać sobie wielu rzeczy by wystarczyło im na podstawowe potrzeby, niż wśród przedstawicieli par, gdzie taki problem ma 16 proc. ankietowanych. 

– I niekoniecznie musi to wynikać z niższych dochodów.

Szczególnie obecnie, samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego stało się większym źródłem problemów i stresu ekonomicznego.

Czoła trzeba stawić wymagającej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, niewidzianym od ponad 20 lat stopom procentowych i inflacji, a do tego znaczącym cenom energii i transportu.

Efekt? To spore trudności osób, które w pojedynkę spłacają kredyt mieszkaniowy lub wynajmują sobie lokum. Comiesięczne obciążenia kredytowe oraz opłaty za wynajem zwykle pochłaniają znaczącą część budżetu. Teraz stały się jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Widać to już zresztą po jakości obsługi kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z danych BIK, single częściej spóźniają się ze spłatą rat kredytów mieszkaniowych niż pary – podkreśla Waldemar Rogowski, główny analityk BIK i BIG InfoMonitor.

Tymczasem według Eurostatu w Polsce już co czwarte gospodarstwo domowe jest gospodarstwem jednoosobowym bez dzieci. 

badanie

Jeśli chodzi o średni status materialny i przekonanie, że na Co dzień wystarcza pieniędzy, choć nie stać nas na większe wydatki, odpowiedzi samotników i sparowanych są porównywalne. Klasyfikuje się w ten sposób 51 i 52 proc. badanych.

Czytaj także: Niskie zadłużenie polskich gospodarstw domowych na tle świata

Single w większym stresie finansowym

Nie zaskakuje w takich okolicznościach, że idący samotnie przez życie, częściej niż pozostali mówią też, że mają problemy finansowe, które są dla nich powodem stresu (22 proc. wobec 19 proc.).

Szczególnie, że ze swoimi kłopotami zwykle zmagają się sami.

Ponad połowa (52 proc.) nie mówi o trudnościach z pieniędzmi nikomu.

badanie

Rzeczywistość oraz powody do zmartwień i frustracji przeważnie są podobne w obydwu grupach. Listę otwiera drożyzna, następne są wojna w Ukrainie i sytuacja polityczna w kraju oraz stan zdrowia, a dalej posiadane długi.

Różnica zaczyna być widoczna gdy mowa o problemie ze znalezieniem pracy, to częściej martwi singli, natomiast relacje rodzinne to częstszy powód do trosk osób w związkach.

– Życie w pojedynkę ma swoje dobre strony, ale z pewnością nie należą do nich finanse. Bezpieczeństwo ekonomiczne łatwiej budować we dwoje niż samodzielnie – puentuje Waldemar Rogowski.

Czytaj także: W Nowy Rok bez długów – ostatnia szansa na porządki w finansach

Badanie – Pieniądze powodem stresu dla par i singli, wykonane przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, przeprowadzone na próbie 1041 dorosłych Polaków techniką CAWI, 27-30 stycznia 2023 r. 

Źródło: BIG InfoMonitor / Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor