Sierpniowym wynikom OFE ciąży słabość GPW
Jak czytamy w raporcie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych oraz Analizy.pl w sierpniu S&P 500, indeks szerokiego rynku na Wall Street zyskał 2,3%, słabiej poradził sobie tym razem technologiczny Nasdaq, ale on również zakończył miesiąc na plusie (+0,7%).
Nie zdołała temu przeszkodzić nawet gwałtowna przecena Nividii (o 6%) po całkiem dobrych wynikach kwartalnych. W Europie indeks 50 największych spółek EuroStoxx50 wzrósł o 1,8%.
Na warszawskiej giełdzie największe spółki zgrupowane w WIG20-u straciły średnio 0,4% po wyraźnej przecenie w lipcu, gdy indeks poszedł w dół o 5,5%, najmocniej od września 2023 roku.
Pozostałe indeksy znalazły się nad kreską: indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,62%,minimalnie więcej niż indeks małych spółek sWIG80 (0,61%). Dwa razy mocniej wzrosły spółki średnie: mWIG40 zyskał w tym czasie 1,0%.
Czytaj także: W czerwcu ’24 aktywa OFE wzrosły o 1,9% – do 232,1 mld zł
Dobre wyniki OFE w dłuższej perspektywie
„Fundusze emerytalne skończyły miesiąc z zyskiem na poziomie 0,2%. W kontekście wysokich miesięcznych stóp zwrotu w ostatnim roku wynik ten może wydawać się słabszy, ale na tym polega specyfika rynków kapitałowych, że dynamika wzrostu jest zmienna.
Należy jednak pamiętać o tym, że na stopy zwrotu inwestycji emerytalnych zawsze warto patrzeć w kontekście dłuższego horyzontu czasowego, a te w przypadku OFE są bardzo dobre i wynoszą średnio 29,3% w ciągu ostatnich 36 miesięcy – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Czytaj także: IGTE o aktywności OFE w nadzorze nad spółkami portfelowymi
Negatywny efekt suwaka emerytalnego
W sierpniu wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych wzrosła minimalnie o 0,05% do 223,6 mld zł.
Sam wynik zarządzania powiększył ich stan o ponad 0,55mld zł. Na minus zadziałały natomiast ujemne przepływy między OFE a ZUS-em (napływ składek minus „suwak”).
Trzy fundusze zanotowały spadek aktywów: dwa OFE z ujemnym wynikiem: OFE PZU „Złota Jesień”, PKO BP Bankowy OFE oraz Allianz Polska OFE.