Sieć Badawcza Łukasiewicz proponuje innowacyjnym firmom wsparcie blisko 4,5 tysięcy naukowców i inżynierów
Karol Mórawski, aleBank.pl: Czego potrzeba, by zacieśnić współpracę pomiędzy polskimi naukowcami i biznesem, a w konsekwencji zwiększyć wykorzystanie rodzimych wynalazków i myśli naukowo-technicznej w gospodarce?
Marcin Kraska, Sieć Badawcza Łukasiewicz: Jeżeli chodzi o współpracę naukowców z biznesem, to mam dwie dobre wiadomości. Po pierwsze, w polskim ekosystemie innowacji rośnie liczba narzędzi, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy poszukujący przewag konkurencyjnych na rynku. Możliwości jest wiele, poczynając od pakietu ulg finansowych, jak na przykład ulga na robotyzację wdrożona od początku tego roku, po dostępne źródła finansowania czy kompleksowe rozwiązania jakie oferuje Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Ta druga dobra wiadomość to ta, że z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy zauważają korzyści płynące z wprowadzania innowacji. Pandemia COVID-19 okazała się być akceleratorem tego procesu, szczególnie w zakresie rozwiązań cyfrowych.
Ten globalny trend i towarzyszący mu systematyczny wzrost wydatków na innowacje znajduje również odzwierciedlenie w rosnącej liczbie projektów, które obsługujemy w ramach naszego autorskiego systemu „Wyzwania Łukasiewicza”. Z mechanizmu, który uruchomiliśmy w pierwszym roku naszej działalności przedsiębiorcy skorzystali już ponad tysiąc razy.
Nauka spod znaku Łukasiewicza może zaoferować biznesowi wsparcie w czterech, kluczowych dziś dla gospodarki, obszarach badawczych: zrównoważonej gospodarki i energii, transformacji cyfrowej, inteligentnej i czystej mobilności oraz zdrowia
Trzeba pamiętać jednak, że gwarantem dobrej współpracy jest szybkość działania, nastawienie na aplikacyjne rozwiązania i zaufanie pomiędzy stronami. Z jednej strony nauka musi rozumieć biznes, jego potrzeby, realność sprzedaży technologii i produktów wymyślonych przez naukę.
Z drugiej strony biznes musi się otworzyć na innowacje, inwestując swój czas i pieniądze w nowe rozwiązania budujące przewagę konkurencyjną i polską myśl technologiczną. Ostatni czas pokazał, że uniezależnienie produkcyjne i technologiczne buduje przewagę konkurencyjną firm i samego kraju. A do tego wszystkiego niezbędne jest zaufanie i budowanie trwałej współpracy opartej na wiedzy i doświadczeniu polskich naukowców.
Czytaj także: Sieć Badawcza Łukasiewicz łączy polską naukę z polskim biznesem
Jaka rola w budowaniu pomostu pomiędzy nauką a realną gospodarką przypada Sieci Badawczej Łukasiewicz?
‒ Łukasiewicz to niewątpliwie nowa jakość w relacji nauki z biznesem, relacji opartej na doświadczeniu nie jednego instytutu, ale doświadczeniu najlepszych naukowców ze wszystkich instytutów Łukasiewicza.
Od momentu powstania jesteśmy nastawieni na komercjalizację i transfer nowoczesnych technologii do gospodarki. Przez blisko trzy lata naszej działalności udało się w gronie instytutów Łukasiewicza skoncentrować naszą działalność na obszarach, które są najważniejsze z perspektywy rozwoju polskich przedsiębiorców i rozwoju kompetencji polskich naukowców, tak jak np. mikroelektronika, Internet rzeczy, budownictwo modułowe, elektromobilność czy technologie wodorowe.
Rośnie liczba przedsiębiorców, którzy zauważają korzyści płynące z wprowadzania innowacji. Pandemia COVID-19 okazała się być akceleratorem tego procesu
Stawiamy również na bliską współpracę ze środowiskiem akademickim w kierunku mobilizacji lokalnych środowisk naukowych i biznesowych. Obecnie, wśród naszych partnerów jest 12 uczelni, z którymi już rozwijamy lub w najbliższym czasie planujemy rozwijać międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe, z wykorzystaniem między innymi funduszy unijnych, w tym środków z Horyzontu Europa.
W budowaniu partnerstw i komercjalizacji wyników badań będzie nas wspierać Centrum Foresightu i Współpracy Międzynarodowej, które uruchomiliśmy w ubiegłym roku przy Łukasiewicz-Orgmasz.
Czytaj także: Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT wybrała system IT klasy ERP firmy Simple
W których dziedzinach polska nauka ma najwięcej do zaoferowania firmom?
‒ Nauka spod znaku Łukasiewicza może zaoferować biznesowi wsparcie w czterech, kluczowych dziś dla gospodarki, obszarach badawczych: zrównoważonej gospodarki i energii, transformacji cyfrowej, inteligentnej i czystej mobilności oraz zdrowia. Różnorodność problemów technologicznych, z którymi zwraca się do nas biznes jest duża.
To m.in. technologie z obszarów: automatyka i robotyka, magazynowanie energii, fotoniki i mikroelektroniki, energetyki, inżynierii materiałowej, elektromobilności, budownictwa, sztucznej inteligencji, technologii wodorowych, chemicznych czy technologii związanych z recyklingiem i odzyskiwaniem materiałów.
Wspieramy też firmy z branży lotniczej, dronowej i zajmujące się technologiami kosmicznymi.
Obecnie, wśród naszych partnerów jest 12 uczelni, z którymi już rozwijamy lub w najbliższym czasie planujemy rozwijać międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe
Firmy często są świadome tego, co muszą usprawnić w swoich procesach, ale nie mają pojęcia, gdzie szukać konkretnej osoby, która pomoże im dany problem rozwiązać. A nawet jeśli kojarzą jakieś ośrodki, nie wiedzą, do kogo się w nich zwrócić.
My maksymalnie upraszczamy ten kontakt. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na naszej stronie www.lukasiewicz.gov.pl i grupa blisko 4,5 tysięcy naukowców i inżynierów Łukasiewicza, w nie więcej niż 15 dni roboczych, proponuje opracowanie skutecznego wdrożenia.
Ten system działa i sukcesywnie rosnące grono zadowolonych klientów Łukasiewicza jest na to dowodem!
Czytaj także: Podsumowanie 4. Forum Akademicko-Gospodarczego