Senat odrzucił ustawę o stworzeniu systemu informacji o rachunkach bankowych

Senat odrzucił ustawę o stworzeniu systemu informacji o rachunkach bankowych
Fot. stock.adobe.com/Pio Si
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Senat zawetował ustawę o Systemie Informacji Finansowej (SInF), której celem było stworzenie systemu służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach oraz o umowach o udostępnieniu skrytek sejmowych.

Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 53 senatorów, 46 wstrzymało się od głosu.

Ustawa wdrażała do polskiego porządku prawnego przepisy unijne – dyrektywę 2018/843 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

System Informacji Finansowej

Celem ustawy było utworzenie Systemu Informacji Finansowej służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach (obejmujących: rachunki bankowe, rachunki w SKOK, rachunki płatnicze w innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych oraz rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi), jak również o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych.

Czytaj także: Informacje o rachunkach bankowych trafią do jednego systemu?

Informacje z SInF byłyby wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury oraz właściwych służb, m.in.  policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Krajowej Administracji Skarbowej.

Źródło: ISBnews