Sektor bankowy partnerem BGK w realizacji celów zrównoważonego rozwoju

Sektor bankowy partnerem BGK w realizacji celów zrównoważonego rozwoju
Marta Postuła, Źródło: BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas I. Kongresu Bankowości Zrównoważonego Rozwoju o współpracy sektora bankowego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w realizacji projektów związanych z ESG rozmawialiśmy z prof. Martą Postułą, pierwszą wiceprezes zarządu BGK.

„Bank Gospodarstwa Krajowego jest bankiem rozwoju, który już istnieje sto lat. Bank współpracuje z rządem, realizując cele polityki społeczno-gospodarczej wyznaczone przez Radę Ministrów, czy też przez Komisję Europejską w różnego rodzaju strategiach inwestycyjnych, w tym tych dotyczących ESG i zrównoważonego rozwoju. Te działania BGK realizuje we współpracy z sektorem bankowym” – mówiła prof. Marta Postuła.

Zaznaczyła, że sam BGK zwraca uwagę na zgodność swoich działań z kryteriami ESG.

Odnosząc się do pytania – w jaki sposób BGK współpracuje z sektorem bankowym w realizacji celów ESG – prof. Marta Postuła mówiła przede wszystkim o działaniach dotyczących transformacji energetycznej.

„Jednym z pól współpracy z sektorem bankowym jest działanie w ramach implementacji środków europejskich.  W programach regionalnych perspektywy 2021-2027 ponad 50% wszystkich środków europejskich będzie przeznaczone na realizację celów energetycznych w tym rozwój OZE i poprawę efektywności energetycznej” – wskazywała.

„Tutaj będziemy działali w dużej mierze przez partnerów finansujących, w tym banki” – dodała prof. Marta Postuła.

Czytaj także: BGK jednym z inwestorów nowego funduszu funduszy, zarządzanego przez EFI – Three Seas Initiative Innovation Fund

BGK dzięki bankom bliżej przedsiębiorców

W dalszej części rozmowy zostały przytoczone przykłady produktów oferowanych przez BGK przy współpracy z bankami.

„Realizujemy produkt z premią ekologiczną, wypłacaną jeśli inwestycja przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30%. Udzielamy tego wsparcia we współpracy z bankami.

Mamy duży system gwarancji, które są przez sektor finansowy bardzo dobrze przyjmowane. Są to m.in. gwarancje Biznesmax, Inwestmax, ale też mamy  gwarancję Ekomax.

Dzięki bankom jesteśmy bliżej podmiotów, przedsiębiorstw, obywateli, którzy potrzebują finansowania i dokonują transformacji energetycznej, na czym bardzo zależy nam i rządowi” – podkreśliła prof. Marta Postuła.

Czytaj także: Jak się sprawdził Biznesmax?

Transformacja energetyczna także z udziałem kapitału zagranicznego

Na pytanie – jak bardzo polski sektor bankowy jest zainteresowany współpracą z BGK i czy kapitały polskich banków są wystarczające do tego, aby współfinansować wszystkie inwestycje transformacyjne w Polsce – prof. Marta Postuła odpowiedziała, że BGK ma podpisane umowy ze wszystkimi największymi bankami w naszym kraju, z obydwoma Zrzeszeniami banków spółdzielczych, a także z niezrzeszonymi bankami lokalnymi.

Ten zakres współpracy dotyczy dystrybucji powierzonych Bankowi Gospodarstwa Krajowego środków europejskich i innych funduszy.

Według prezes Marty Postuły przed Polską stoi  konieczność finansowania dużych inwestycji związanych z transformacją energetyczną. W tym przypadku banki tworzą konsorcja z BGK, a udzielając finansowania wykorzystuje się zasoby międzynarodowe, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

„Wszyscy wiedzą, że polski sektor bankowy jest prężny, aczkolwiek skala wyzwań, które stoją przed Polską sprawia, że jego zasoby finansowe mogą okazać się niewystarczające” – stwierdziła.

„Stąd też BGK prowadzi bilateralne rozmowy z podmiotami zagranicznymi zainteresowanymi współpracą w ramach finansowania dużych strategicznych projektów realizujących cele zrównoważonego rozwoju” – dodała prof. Marta Postuła .

Przykładem takich wielkich inwestycji z udziałem inwestorów zagranicznych są morskie elektrownie wiatrowe.

„W ramach współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych realizujemy projekt w zakresie wykorzystania środków na offshore z Krajowego Planu Odbudowy. Do wykorzystania w KPO jest blisko 5 miliardów euro.

W tej chwili przyjmujemy wnioski na możliwość finansowania tego typu przedsięwzięć z tych środków. Jednocześnie jesteśmy w konsorcjach finansujących podobne projekty” – podsumowała prof. Marta Postuła.

Czytaj także: Brak transformacji energetycznej będzie bardziej kosztowny niż wydatki na jej przeprowadzenie

Źródło: BANK.pl