Sejm odrzucił senackie weto do noweli wyłączającej obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa spod podatku bankowego

Sejm odrzucił senackie weto do noweli wyłączającej obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa spod podatku bankowego
Fot. stock.adobe.com/Krzysztof
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Senat zawetował regulację, która spod podatku od niektórych instytucji finansowych wyłączała ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa papiery wartościowe, m.in. obligacje, które służą finansowaniu programów prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Polski Fundusz Rozwoju. Sejm z kolei senackie weto odrzucił.

Za wnioskiem o odrzucenie senackiego veta do nowelizacji ustawy podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o finansach publicznych głosowało 232 posłów, 217 było przeciwnych.

Nowela zakładała, że podatek od niektórych instytucji finansowych nie będzie obejmował papierów wartościowych, które są ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa, m.in. obligacji, które służą finansowaniu programów prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Polski Fundusz Rozwoju.

Czytaj także: KNF: wyłączenie z podatku bankowego obligacji z gwarancją Skarbu Państwa rodzi ryzyko dla sektora bankowego >>>

Zgodnie z nowelą, papiery wartościowe ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie byłyby objęte podatkiem od niektórych instytucji finansowych (m.in. obligacje, które finansują programy BGK czy PFR, wartości aktywów, wynikających z transakcji odkupu – tzw. transakcji repo).

Cel procedowanej zmiany

Celem tej zmiany było przede wszystkim rozwinięcie rynku repo skarbowych papierów wartościowych, usprawniające działanie rynku wtórnego.

Obecnie opodatkowanie obligacji gwarantowanych przez państwo podatkiem od niektórych instytucji finansowych oznacza konieczność zwiększenia ich oprocentowania przez np. BGK, o wysokość tego podatku. W efekcie, koszty podatku ponosi Skarb Państwa, który ma ustawowy obowiązek zapewnienia sfinansowania obsługi i wykupu tych obligacji.

Źródło: ISBnews