Scenariusz nacjonalizacji Idea Banku Ukraina mało prawdopodobny?
„Jeśli by się udało porozumieć na tyle z nadzorem ukraińskim, że pozwoliliby nam dalej funkcjonować na Ukrainie, to wolelibyśmy z naszym bankiem popracować, nad rozwojem i zwiększeniem jego wartości i jeśli przyszłoby do sprzedaży to wolelibyśmy to zrobić jak najpóźniej” – powiedział Piotr Miałkowski podczas telekonferencji.
„Zakładamy, że wojna w tym kraju dobiegnie do dobrego końca, a to z naszej perspektywy jako inwestora będzie się wiązało ze zwiększeniem wartości banku” – dodał.
Reputacja biznesowa właściciela banku
Przypomniał, że od marca decyzją ukraińskiego nadzoru bankowego Getin Holding jest pozbawiony prawa wykonywania głosu w Idea Bank Ukraina z powodu uznania reputacji biznesowej właścicieli znacznego pakietu akcji Idea Banku Ukraina – Leszka Czarneckiego oraz Getin Holding – za naruszoną wobec przymusowych restrukturyzacji dwóch polskich banków biznesmena – Idea Banku i Getin Noble Banku. Dodał, że nadzór dał akcjonariuszom rok na wyjaśnienie sytuacji.
„Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby nie było poprawy postrzegania reputacji głównego inwestora przez regulatora ukraińskiego i regulator nam nakaże wyjście z tego rynku w trybie pilnym. Jeśli nic się nie zmieni, taka decyzja może zapaść koło marca, czyli wraz z upływem terminu, jaki Narodowy Bank Ukrainy dał na poprawę reputacji. Może to oznaczać konieczność wyjścia z Ukrainy nawet w perspektywie kilku miesięcy. Gdyby tak było, pole manewru w rozmowach z potencjalnymi inwestorami będzie zawężone” – powiedział prezes.
Jednocześnie uznał za 'bardzo mało prawdopodobny scenariusz nacjonalizacji Idea Banku Ukraina.
Wybuch wojny przeszkodził w sprzedaży banku
Miałkowski dodał, że pozytywnymi scenariuszami byłoby otrzymanie więcej czasu na sprzedaż, lub uznanie, że akcjonariusz Idea Bank Ukraina „już nie jest persona non grata”.
Getin Holding chciał sprzedać Idea Bank Ukraina jeszcze przed wybuchem wojny (a i w późniejszych wypowiedziach podtrzymywał te plany, przesuwając jej jedynie do czasu „unormowania sytuacji”).
Na początku 2022 r. prowadził dość zaawansowane rozmowy w sprawie sprzedaży banku – oczekiwał tylko zgody banku narodowego, co miało nastąpić na początku marca 2022 r. Wybuch wojny uniemożliwił finalizację tej transakcji.
Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.