Samochody za gotówkę w odwrocie, jakie marki najpopularniejsze w leasingu i wynajmie?

Samochody za gotówkę w odwrocie, jakie marki najpopularniejsze w leasingu i wynajmie?
Fot. stock.adobe.com / Olivier Le Moal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W dziewięciu województwach najpopularniejsze w leasingu i wynajmie długoterminowym są samochody Opla - wynika z analizy Automarket.pl. Kolejne najczęściej wybierane marki to Hyundai i... BMW, które nieoczekiwanie wyprzedziło w zestawieniu Skodę. Analiza potwierdza, że Polacy coraz częściej widzą w leasingu i wynajmie długoterminowym możliwość ograniczenia kosztów utrzymania samochodu.

Platforma Automarket.pl sprawdziła, jakie marki samochodów jej klienci najczęściej wybierają w leasingu i wynajmie długoterminowym. Analiza objęła ok. 2 tys. umów zawartych w pierwszym roku działalności firmy.

Pięć najpopularniejszych marek w Automarket.pl bez względu na rodzaj finansowania to kolejno: Opel (16%), Skoda (11%), Hyundai (10%), BMW (9%) i Ford (7%)

‒ Zestawienie obejmuje zarówno nowe, jak i używane samochody po kontraktach leasingowych. Postanowiliśmy sprawdzić zainteresowanie poszczególnymi markami w dwóch formach finansowania: leasingu i wynajmie długoterminowym, bo łącznie wybiera je aż 75% naszych klientów.

To oznacza, że obserwujemy ewidentny odwrót od zakupu samochodów za gotówkę – mówi Tomasz Otto z należącej do PKO Leasing platformy Automarket.pl.

Czytaj także: Auto z kredytem celowym, samochodowym, a może w leasingu? ‒ co wybrać, żeby nie żałować

Używane BMW w leasingu zamiast Skody za gotówkę

Kierowcy coraz częściej rezygnują z posiadania pojazdu na własność, jeśli w ramach alternatywy mogą korzystać z auta wyższej klasy i zapewnić sobie przewidywalność kosztów utrzymania.

Dobrze obrazuje to duża popularność samochodów BMW (10,1% umów najmu i leasingu), które ustępują jedynie pojazdom Opla (14,9%) oraz Hyundaia (10,4%). Na kolejnych miejscach znalazły się: Skoda (9,7%), Ford (7,1%) i Volkswagen (5,9%).

Statystyki potwierdzają, że popularność BMW przy zakupie za gotówkę spada, natomiast rośnie znaczenie tańszej Skody

– Kierowcy finansują w leasingu lub wynajmie przede wszystkim samochody używane, mające od 2 do 4 lat i przeważnie niewielki przebieg. Na przykładzie BMW serii 3 możemy powiedzieć, że jest to opis ponad 50% transakcji tej marki.

Miesięczna rata w leasingu czy czynsz w wynajmie są w przypadku tych aut porównywalne z nowymi, ale niższej klasy samochodami innych marek. A skoro cena obejmuje też przeglądy, ewentualne naprawy, wymianę opon i ubezpieczenie, to kierowcy przestają obawiać się dodatkowych kosztów i wybierają samochody, na które w innym finansowaniu nie mogliby sobie pozwolić – dodaje Tomasz Otto.

Statystyki potwierdzają, że popularność BMW przy zakupie za gotówkę spada, natomiast rośnie znaczenie tańszej Skody.

Pięć najpopularniejszych marek w Automarket.pl bez względu na rodzaj finansowania to kolejno: Opel (16%), Skoda (11%), Hyundai (10%), BMW (9%) i Ford (7%).

Czytaj także: Branża leasingowa prawie tak silna jak przed pandemią

Większość regionów wybiera modele marki Opel

Popularność Opla – przede wszystkim modeli: Astra, Insignia i Corsa – bardzo dobrze widać w ujęciu regionalnym.

Autami tego producenta w leasingu lub wynajmie długoterminowym chcą jeździć mieszkańcy aż dziewięciu województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Wynajem długoterminowy klienci traktują jako najlepszą możliwość korzystania z samochodu w ramach krótkich kontraktów – 85%

Spośród innych marek tylko Hyundai jest liderem w więcej, niż jednym województwie (kujawsko-pomorskie i lubuskie).

W województwie łódzkim numerem jeden jest Ford, w świętokrzyskim Skoda, w opolskim Seat. Na Warmii i Mazurach króluje Toyota, a na Podkarpaciu BMW.

‒ Pod względem popularności poszczególnych marek widać różnice regionalne. Wspólne dla całego kraju jest natomiast podejście do finansowania. Wynajem długoterminowy klienci traktują jako najlepszą możliwość korzystania z samochodu w ramach krótkich kontraktów – 85% umów trwa zaledwie rok.

Po tym czasie zwracają auto firmie leasingowej i mogą wynająć inne. Z kolei w leasing kierowcy biorą samochody na dłużej – 48% umów podpisują na trzy, a 21% na cztery lata. Po tym czasie mogą, ale nie muszą wykupywać pojazdu – dodaje Tomasz Otto.

Źródło: PKO Leasing

Czytaj także: Jak leasing zmieniał i zmienia polski biznes? 30 lat EFL i leasingu w Polsce

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP, PKO Leasing