Sam organizujesz wakacje, sam zadbaj o swój spokój

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

europa.aktualny.02.400x185Planując wakacje poza granicami Polski przykładamy wagę do pogody, zwiedzania 
i noclegów, zapominamy jednak o najważniejszym: spokoju. Niemal ¼ osób samodzielnie wyjeżdżających na zagraniczny urlop nie ma polisy turystycznej - wskazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa. Nie pozwólmy, aby choroba, zepsuty samochód czy zagubiony bagaż zepsuły nam wakacje marzeń. W najbardziej nieprzewidzianych okolicznościach ochroni nas odpowiednio dobrane ubezpieczenie.

Według najnowszego badania TU Europa „Aktywności Polaków na urlopach i ich ubezpieczanie” w tym roku niemal 40 proc. Polaków spędzi wakacje za granicą, z czego 4 na 10 osób wyjazd organizuje samodzielnie. Niestety, aż jednej czwartej z tych osób nie chroni w czasie urlopu żadna polisa turystyczna.

– Polacy traktują ubezpieczenie bardziej jako gadżet niż zabezpieczenie przed rzeczywistym zagrożeniem. To powoduje, że są mniej zmotywowani do zakupu polisy przed wakacjami. Nasze badania pokazują, że w przypadku wyjazdów organizowanych samodzielnie, zdecydowana większość osób nie kupuje ubezpieczenia podróżnego. Czynniki, które o tym decydują to brak negatywnych doświadczeń z wcześniejszych wyjazdów, ale także złudne poczucie, że niebezpieczne przygody przytrafiają się wyłącznie innym, nie nam – podkreśla Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.

Karta na zdrowie
Wiele osób nie decyduje się na zakup ubezpieczenia podróżnego, ponieważ odwiedza kraje Unii Europejskiej i ma przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak pokazują wyniki wcześniejszego badania TU Europa z 2014 r., o EKUZ słyszało zaledwie 53% wszystkich ankietowanych i aż 80% z nich nigdy nie sprawdzało, jaki zakres świadczeń pokrywa NFZ. Niestety koszty zagranicznego leczenia są w ramach tego ubezpieczenia pokrywane jedynie w około 80% i to wyłącznie w państwowych placówkach. Resztę, a także pełne koszty ratownictwa czy transportu medycznego, polski pacjent musi zapłacić sam.

Przykładem polisy, która pomoże zrekompensować nam skutki przykrej sytuacji na wakacjach jest ubezpieczenie bagażu. Oprócz najpotrzebniejszych podczas wyjazdu rzeczy do walizek trafiają także: sprzęt fotograficzny, tablety, czytniki czy inne drogie urządzenia. Ich zniszczenie, uszkodzenie lub kradzież może popsuć nawet najwspanialszy wyjazd. Polisy chroniące bagaż zagwarantują nam zwrot sum, pozwalający na zakup utraconego sprzętu o podobnych parametrach. Najcenniejszą rzeczą, który zabieramy na wakacje jest często nasze auto, a koszty napraw, zwłaszcza w strefie euro mogą przyprawić o zawrót głowy. Jednak polisa car assistance da nam możliwość wezwania pomocy drogowej, a nawet zapewni nam samochód zastępczy, jeżeli będzie to konieczne.

Ubezpieczenie last minute
Nawet planując wakacje stacjonarne – w wybranym przez nas miejscu – warto zadbać, aby poza atrakcjami mieć także odpowiednie zabezpieczenie przed ich ewentualnymi negatywnymi skutkami. Jak pokazują wyniki badania TU Europa, na urlopie za granicą 48 proc. z nas wybiera aktywny, a przez to bardziej ryzykowny sposób spędzania czasu. Planując takie atrakcje jak kite-, windsurfing czy nurkowanie, warto zadbać, aby polisa chroniła nas w czasie tych aktywności. Także w przypadku jednorazowych akcji, np. jazdy na skuterach wodnych, należy upewnić się, czy nasza polisa obejmuje takie zabawy, ewentualnie wykupić jednorazowe ubezpieczenie przed skorzystaniem z takiej atrakcji w oferującej je firmie.

150708.infografika.europa.urlopy

Przykładowe koszty leczenia podczas wyjazdów wakacyjnych – dane TU Europa:
1.    Zjednoczone Emiraty Arabskie – złamanie nogi podczas przechodzenia z jednej łodzi do drugiej. Koszty udzielenia pomocy 12 500 zł.
2.    Turcja – podczas kąpieli morskiej dziecko zostało oparzone przez meduzę, co wymagało hospitalizacji. Koszt 3 842 zł.
3.    Wietnam – turystka odczuwała dolegliwości żołądkowe wymagające pobytu w szpitalu. Koszt 6 091 zł.
4.    Sri Lanka – nagłe dolegliwości kardiologiczne wymagające udzielenia pomocy medycznej, łączne koszty 19 600 zł. W tym koszty samych rozmów telefonicznych poniesione przez turystę to 2 000 zł.

Badanie „Aktywności Polaków na urlopach i ich ubezpieczanie” TU Europa zostało przeprowadzone przez instytut badawczy IMAS International w kwietniu i maju 2015 r. metodą CAWI na próbie 1012  osób.

Alicja Hamkało
Kierownik Biura Komunikacji
TU Europa SA
TU na Życie Europa SA