Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło ponad 0,9 mld zł w styczniu 2020 r.

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło ponad 0,9 mld zł w styczniu 2020 r.
Fot. stock.adobe.com/Funtap
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Saldo wpłat i wypłat w funduszach inwestycyjnych było dodatnie w styczniu i przekroczyło 0,9 mld zł, m.in. dzięki pracowniczym planom kapitałowym (PPK), podały Analizy.pl.
Liderem sprzedaży w styczniu zostało @GI_TFI, które pozyskało prawie 0,3 mld zł nowego kapitału #TFI #GeneraliTFI @analizy_pl

„Nie było niespodzianki jeśli chodzi o uwagę klientów. Ta, podobnie jak w poprzednich miesiącach, skupiała się głównie na funduszach dłużnych. W sumie klienci wpłacili do nich 850 mln zł netto. Najwięcej środków (ponad 0,9 mld zł) pozyskały fundusze o uniwersalnej strategii, czyli w wielu przypadkach takie, które w przeszłości działały jako fundusze gotówkowe” – czytamy w raporcie. 

Udany miesiąc dla funduszy obligacji korporacyjnych

Styczeń był także bardzo udany dla funduszy obligacji korporacyjnych, które pozyskały prawie 0,4 mld zł netto. W sumie po ponad 100 mln zł nowego kapitału pozyskało łącznie 7 różnych funduszy dłużnych, podano także. 

Nowy kapitał pozyskiwały także fundusze mieszane

Nowy kapitał pozyskiwały w styczniu także fundusze mieszane (0,2 mld zł), w tym między innymi Investor Zabezpieczenia Emerytalnego oraz fundusze zdefiniowanej daty. W styczniu odczuwalne były także napływy nowych środków do funduszy zdefiniowanej daty działających w ramach PPK, do których wpłacono ponad 160 mln zł netto.

Czytaj także: Aktywa TFI wzrosły do 268,1 mld zł w grudniu 2019 r. >>>

„Pozostałe segmenty zakończyły styczeń pod kreską. Odpływy nie ominęły funduszy akcyjnych i to w większym stopniu akcji polskich, niż akcji zagranicznych (łącznie -260 mln zł). Pozytywnie na tym tle wyróżniają się fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, dla których styczeń był trzecim miesiącem z rzędu dodatniego bilansu sprzedaży – i to na najwyższym od 24 miesięcy poziomie ponad 80 mln zł”- czytamy dalej. 

Liderem sprzedaży Generali Investments TFI

Liderem sprzedaży w styczniu zostało Generali Investments TFI, które pozyskało prawie 0,3 mld zł nowego kapitału. Niewiele mniej nowych środków trafiło do funduszy NN IP TFI. Powyżej 0,2 mld zł pozyskało także Santander TFI. 

Na 33 analizowane towarzystwa, dodatni bilans sprzedaży osiągnęło 19 z nich. Najwięcej środków klienci wycofali z funduszy PKO TFI, podsumowano.

Źródło: ISBnews