Rzecznik Praw Przedsiębiorców zamiast Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Rzecznik Praw Przedsiębiorców zamiast Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Fot. stock.adobe.com / Daniel Jędzura
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz niektórych innych ustaw przewiduje objęcie ochroną Rzecznika wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Zmiana ta powinna pozwolić Rzecznikowi na podejmowanie działań na rzecz ogółu przedsiębiorców oraz wyeliminowanie zachodzących w praktyce wątpliwości, np. co do zasad rozpatrywania wniosków zgłoszonych przez organizacje zrzeszające zarówno przedsiębiorców z sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorców.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż powyższa zmiana nie oznacza osłabienia funkcji ochronnej, jaką instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców pełni wobec mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Forum Bankowe 2025: porozumienie o współpracy pomiędzy ZBP a Rzecznikiem MŚP

Ochrona Rzecznika dodatkowo obejmie podmioty nieposiadające statusu przedsiębiorcy

W konsekwencji planowane zmiany obejmują m.in. zmianę nazwy z Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców na Rzecznika Praw Przedsiębiorców.

Projekt ustawy przewiduje objęcie ochroną Rzecznika również innych podmiotów wykonujących działalność, której charakter jest zbliżony do charakteru działalności gospodarczej, lecz nieposiadających statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców.

Chodzi tutaj o rolników i osoby wykonujące wolne zawody, jak również wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług i komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.

Czytaj także: Rzecznik MŚP chce nowych kompetencji

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców

Projekt ustawy wprowadza nowe instrumenty wsparcia, w tym możliwość powoływania pełnomocników (np. do spraw UE) oraz rozszerzenie współpracy z instytucjami unijnymi w celu ochrony praw przedsiębiorców.

Proponuje się także wprowadzenie regulacji wzmacniającej rolę Rzecznika w ramach mediacji administracyjnej.

Zmiany przewidują rozszerzenie katalogu spraw cywilnych, w których Rzecznik może występować na rzecz przedsiębiorców oraz doprecyzowanie zasad udziału Rzecznika w postępowaniach sądowych, w tym doprecyzowanie regulacji określających zasady ponoszenia kosztów w postępowaniach cywilnych i sądowo-administracyjnych z udziałem Rzecznika

Rozszerzone zostaną także kompetencje Rzecznika w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych dotyczących praw przedsiębiorców. Projekt ustawy przewiduje także zapewnienie dostępu Rzecznika do dokumentów dotyczących spraw niezakończonych prowadzonych przez organy, organizacje lub instytucje publiczne, co zwiększy jego efektywność działania.

Planowy termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów: II kwartał 2025 roku.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2024 | Finanse dla innowacji – innowacje w finansach

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / KPRM