Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok

Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok
Fot. stock.adobe.com / Kamil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął w piątek (9.06.2023) nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r. – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. „Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej po to, aby przeprowadzić nasze dodatkowe zobowiązania, które w trakcie roku zaistniały” – powiedział Morawiecki. PKB Wzrost PKB Polski w 2023 r. może wynieść nieco powyżej 1 proc. – poinformowała w […]

Rząd przyjął w piątek (9.06.2023) nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r. – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej po to, aby przeprowadzić nasze dodatkowe zobowiązania, które w trakcie roku zaistniały” – powiedział Morawiecki.

PKB

Wzrost PKB Polski w 2023 r. może wynieść nieco powyżej 1 proc. – poinformowała w trakcie konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Minister poinformowała, że w nowelizacji budżetu na 2023 r. założono wzrost PKB na poziomie 0,9 proc.

„Mamy szansę osiągnąć 1 proc., a nawet nieco powyżej 1 proc. wzrostu PKB ” – powiedziała.

W wiosennej aktualizacji Programu Konwergencji rząd założył wzrost PKB w 2023 r. na poziomie 0,9 proc.

Minister finansów poinformowała, że w nowelizacji budżetu na 2023 r. założono wzrost PKB na poziomie 0,9 proc., zgodnie z prognozami przyjętymi w kwietniu w APK.

„Wskaźniki makroekonomiczne, przyjęte do tej nowelizacji, oparliśmy się o podane już prognozy w APK, czyli 0,9 proc. (wzrost PKB – PAP)” – powiedziała Rzeczkowska.

„Obserwujemy wskaźniki gospodarcze i jest jakaś szansa, że możemy osiągnąć powyżej 1 proc., to tak optymistycznie, a do ustawy budżetowej przyjęliśmy konserwatywne założenia” – dodała.

Według noweli, stopa bezrobocia wyniesie 5,5 proc. na koniec 2023 r. (wobec 5,4 proc. prognozowanego w pierwotnej ustawie budżetowej), a przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2023 r. 7.104 zł.

„Bezpośredni wpływ na zmianę założeń (spójnych z Aktualizacją Programu Konwergencji z kwietnia br.) mają skutki trwającej wojny w Ukrainie, szybszy od oczekiwanego wzrost inflacji w 2022 r. oraz wpływ zacieśniania polityki monetarnej na poziom konsumpcji prywatnej” – wskazano w komunikacie.

Czytaj także: Eksperci EKF prognozują wzrost PKB na 0,8% w 2023 roku

Deficyt budżetu

Według nowelizacji projektu ustawy budżetowej deficyt budżetu w 2023 r. będzie wyższy o 24 mld zł wobec pierwotnie planowanego deficytu na poziomie 68 mld zł – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Jeżeli chodzi o deficyt to wzrośnie o 24 mld zł” – powiedziała Rzeczkowska na konferencji.

Według pierwotnej ustawy budżetowej deficyt budżetu państwa miał wynieść w tym roku 68 mld zł.

Czytaj także: Debata Prezesów na EKF 2023: banki mogą nie sprostać rosnącym potrzebom finansowania gospodarki

Inflacja

W IV kw. inflacja w Polsce powinna być jednocyfrowa, o ile nie wystąpią nowe szoki – ocenia premier Mateusz Morawiecki.

„W IV kw. tego roku (…) powinna pojawić się jednocyfrowa inflacja” – powiedział premier na konferencji.

Dodał, że taki scenariusz zależy jednak od tego, czy nie pojawią się nowe szoki makro, w tym na rynkach energetycznych lub żywnościowych (np. ceny po żniwach).

Według nowelizacji projektu ustawy budżetowej średnia inflacja CPI w Polsce w 2023 r. wyniesie 12 proc. – poinformowała w trakcie konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Jak zaznaczyła minister, pod koniec roku wskaźnik CPI powinien spaść do jednocyfrowego poziomu.

„Średniorocznie (inflacja założona w projekcie nowelizacji budżetu na 2023 r. – PAP) jest nieco wyższa, mieliśmy 9,8 proc., tutaj mamy 12 proc., to jest średnioroczny wskaźnik, na koniec tego roku wszystko wskazuje na to, że będzie jednocyfrowa” – powiedziała Rzeczkowska.

Wcześniej w budżecie zakładano, że inflacja średnioroczna w 2023 r. wyniesie 9,8 proc.

Czytaj także: GUS opublikował wstępne dane o inflacji w maju i PKB w I kw. 2023

Źródło: PAP BIZNES