Rząd brytyjski chce wzmocnić sektor finansowy, który stracił na brexicie

Rząd brytyjski chce wzmocnić sektor finansowy, który stracił na brexicie
Fot. stock.adobe.com / belyaaa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd brytyjski zapowiedział wprowadzenie największych od 1986 roku zmian w regulacjach banków i innych instytucji finansowych. Plany deregulacji uzasadnia się koniecznością dostosowania gospodarki i finansów Wielkiej Brytanii do sytuacji po brexicie. Mają zostać zniesione niektóre przepisy, wprowadzone przez Unię Europejską w zakresie usług finansowych i zastąpione nowymi, dostosowanymi do potrzeb Wielkiej Brytanii, pisze Witold Gadomski.

Brexit na pierwszy rzut oka nie wyrządził londyńskiemu City poważnej szkody i nie spowodował nagłego exodusu instytucji i miejsc pracy. Wcześniejsze przewidywania, że ​​odcięcie londyńskich banków od rynków europejskich może kosztować setki tysięcy miejsc pracy, okazały się przesadzone.

Brytyjski think-tank, zajmujący się finansami New Financial oszacował w 2021 roku całkowitą liczbę utraconych miejsc pracy w usługach finansowych na około 7500. Podobne szacunki podały inne źródła.

Z drugiej strony ponad 440 instytucji finansowych przeniosło lub planuje przenieść swoją  działalności poza Wielką Brytanię, albo zakłada centra w strefie euro. Instytucje te zabierają z Wielkiej Brytanii aktywa odpowiadające 10% brytyjskiego systemu bankowego.

Czytaj także: Wielka Brytania złagodzi regulacje bankowe wprowadzone po kryzysie finansowym

Brexit i pandemia w sektorze finansów GB

Wkrótce po referendum z 2016 r. banki, ubezpieczyciele i zarządzający aktywami zrestrukturyzowali swoje operacje, aby być gotowym na niekorzystny rozwój sytuacji.

Gdy 31 stycznia 2020 roku brexit się ostatecznie dokonał Wielka Brytania, jak niemal cały świat, została ogarnięta pandemią Covid-19, która  opóźniła dostosowanie branży do nowej sytuacji. Regulatorzy i politycy mieli inne priorytety niż zajmowanie się przepisami finansowymi.

Sytuacja zmieniła się wraz z wygaśnięciem pandemii. Bruksela rozważa ograniczenie umów transgranicznych,  które umożliwiają bankom spoza UE prowadzenie działalności w Unii.

Czytaj także: Z czym się mierzy Rishi Sunak, nowy brytyjski premier?

Dokończenie brexitu: instytucje strefy euro poza Wielką Brytanią

Komisja Europejska zamierza rozszerzyć możliwości europejskich banków w zakresie korzystania z londyńskich izb rozliczeniowych, ale jest zdecydowana przenieść więcej rozliczeń denominowanych w euro do strefy euro. Do emigracji banków z Wielkiej Brytanii mogą skłonić także zmiany dotyczące obrotu obligacjami lub instrumentami pochodnymi oraz delegowanie zadań w zakresie zarządzania aktywami.

Unijne organy regulacyjne zaczynają też egzekwować wcześniejsze ustalenia z konkretnymi bankami brytyjskimi, aby wywrzeć na nie presję i zmusić do przeniesienia jak najwięcej miejsc pracy na kontynent. Tak więc skutki brexitu dla brytyjskich banków nie są jeszcze w pełni ujawnione.

Podjęte obecnie przez brytyjski rząd reformy sektora finansowego mają na celu podniesienie konkurencyjności tej branży i przywrócenie Wielkiej Brytanii pozycji najbardziej innowacyjnego i konkurencyjnego światowego centrum finansowego.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl