Rynek wierzytelności w Polsce 2023: średnia wartość zadłużenia przekracza 8,5 tys. zł

Rynek wierzytelności w Polsce 2023: średnia wartość zadłużenia przekracza 8,5 tys. zł
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O 9,5 proc. r/r wzrosła wartość wierzytelności obsługiwanych przez firmy zarządzające wierzytelnościami, zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Co piąty dłużnik ma więcej niż jedno zobowiązanie do spłaty, poinformował Związek.

159,4 mld zł – to kwota wierzytelności obsługiwanych przez 17 podmiotów, liderów sektora wierzytelności w Polsce, zrzeszonych w ZPF. Taki wynik przynosi najnowsza edycja raportu ZPF „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” po I kw. 2023 roku.

Według zebranych przez ZPF danych ta wartość wzrosła o 9,5 proc. r/r. Jednocześnie przedsiębiorstwa podały, że obsługują 18,7 mln wierzytelności (+1,2 proc. r/r).

– Dane od przedstawicieli branży są gromadzone przez ZPF co kwartał. Wynika z nich, że od początku 2018 r. wartość nominalna wierzytelności wzrastała średnio o 2,8 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 12,3 proc. w ujęciu rocznym – wylicza Marcin Czugan, prezes ZPF.

Rynek wierzytelności w Polsce 2023: wykres 1
Źródło: ZPF

Czytaj także: GUS o tym jak w Polsce rośnie faktoring

Rośnie średnia wartość długu. Jaki udział multidłużników?

Według danych ZPF na podstawie ankiet z podmiotów zarządzających wierzytelnościami – średnia wartość pojedynczego zobowiązania obsługiwanego przez firmę windykacyjną to 8,54 tys. zł. Wzrosła ona o 8,2 proc. w porównaniu do I kw. 2022 roku.

Informacje od firm biorących udział w badaniu ZPF pokazują również, że 21,8 proc. dłużników ma u nich do spłaty więcej niż jedno zobowiązanie.

Barometr Rynku Wierzytelności. Ile wyniósł w I kwartale 2023?

W raporcie ZPF został opublikowany najnowszy wynik Barometru Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF). To opracowywany cyklicznie przez ZPF wskaźnik nastrojów wśród zarządzających podmiotami z branży.

Najnowszy odczyt BRW-ZPF to 68,1 pkt. Z kolei wskaźnik wyprzedzający BRW-ZPFw wyniósł 65,6 pkt.

Rynek wierzytelności w Polsce 2023: wykres 2
Źródło: ZPF

„Drugi kwartał z rzędu zarządzający wskazują, że bieżąca sytuacja finansowo-majątkowa ich przedsiębiorstw jest dobra (50 proc.) lub zadowalająca (50 proc.), a dodatkowo ponad 60 proc. zarządzających nie przewiduje zmian w tym zakresie w najbliższych miesiącach” – podaje raport ZPF.

Czytaj także: BIK: więcej kredytów ratalnych i gotówkowych, mniej mieszkaniowych w maju r/r

Dni Zarządzania Wierzytelnościami: 14-16 września 2023 r. we Wrocławiu

Właśnie o barierach, ale także perspektywach rozwoju branży zarządzania wierzytelnościami przedstawiciele firm będą rozmawiać podczas Dni Zarządzania Wierzytelnościami, organizowanych przez ZPF.

To największe wydarzenie branżowe w Polsce potrwa od 14 do 16 września ’23 we Wrocławiu.

      Źródło: Związek Przedsiębiorstw Finansowych / ZPF