Rynek pracy najgorsze ma już za sobą. W lutym bezrobocie wzrosło do 13,5 proc.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

maczynska.elzbieta.150x184Główny Urząd Statystyczny podał dane o bezrobociu w lutym. Tak, jak szacował resort pracy stopa bezrobocia była o 0,3 proc. wyższa niż w styczniu i wyniosła 13,5 proc. Eksperci uspokajają, że takie wzrosty zimą to normalne zjawisko, a kolejne miesiące powinny przynieść poprawę sytuacji na rynku pracy.

– Niestety bezrobocie nie chce nam za bardzo spadać i utrzymuje się na ciągle dwucyfrowym poziomie – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Luty jest czwartym miesiącem z rzędu, kiedy bezrobocie rośnie. Na koniec miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 2,16 mln bezrobotnych. Jak zapowiadają eksperci to powinny być tegoroczne szczyty, a sytuacja na rynku pracy powinna się poprawić.

– Idzie wiosna, a wiosną zwykle jest tak, że bezrobocie maleje, ponieważ przybywa różnego rodzaju prac, uruchamiane są kawiarnie ogródkowe i inne przedsięwzięcia, które wymagają ładnej pogody i wysokiej temperatury. Wiosna i lato sprzyjają dodatkowym pracom, w wakacje też pojawiają się różne nowe możliwości. Więc najgorsze miesiące mamy już za sobą – uważa prof. Elżbieta Mączyńska.

W ustawie budżetowej na 2012 roku założono, że na koniec grudnia bezrobocie spadnie do 12,3 proc.

Aby zobaczyć wypowiedź Elżbiety Mączyńskiej kliknij tutaj