Rynek finansowy: Tasseomancja czyli dlaczego prognozy bankowców się nie sprawdzają?

Rynek finansowy: Tasseomancja czyli dlaczego prognozy bankowców się nie sprawdzają?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Analitycy mają spore problemy z przygotowaniem wiarygodnych prognoz. Przykład? Nikt nie przewidział, że kurs bitcoina w 2017 r. poszybuje tak wysoko.

Krzysztof Maciejewski

Niska wiarygodność analiz rynkowych zazwyczaj kojarzona jest – niestety – z różnego rodzaju podległością ich analityków wobec korporacji, które obsługują. Dotyczy to również analityków bankowych. Wiadomo, że banki mają różne interesy z firmami – np. doradzają im przy fuzjach, przejęciach i przy emisjach papierów wartościowych etc. Trudno, by w takich sytuacjach bankowy analityk nagle wydał negatywną opinię na temat prognozy zysków danego podmiotu… Teraz to może się zmienić, gdyż przepisy MiFID mówią m.in. o tym, że banki nie będą mogły oferować usług badawczych w pakiecie z innymi produktami. Tyle że wiarygodność analiz finansowych i prognoz może być podważona z wielu innych względów.

Komedia omyłek

 Do brexitu wcale nie dojdzie, bitcoin wyprze inne waluty, a jego cena wzrośnie trzykrotnie, chiński PKB pójdzie w górę o 8%” – tak prognozowali u progu 2017 r. analitycy Saxo Banku. Wprawdzie główny ekonomista banku Steen Jakobsen podkreślał, że nie są to oficjalne prognozy, a raczej próba wyjścia poza ogólny konsensus, lecz jednak jako analizy rynkowe możemy je dziś skonfrontować z rzeczywistością. Cóż, ekonomista Nassim Nicholas Taleb nazywa to „czarnymi łabędziami”. Są to wydarzenia, które na pierwszy rzut oka zdają się być szalone, ale mają potencjał doprowadzenia do znacznych zmian na rynkach. A najbardziej uchwytną cechą „czarnych łabędzi” jest ich… całkowita nieprzewidywalność.

A więc przypomnijmy: brexitu, zdaniem Saxo Banku, miało nie być. Co ciekawe, do podobnego wniosku doszedł jeden z prognostycznych superkomputerów. Bitcoin miał przybrać na znaczeniu – co zabawne – na skutek fatalnej polityki fiskalnej USA pod wodzą Donalda Trumpa. W jej efekcie Rosja i Chiny miały rzekomo uznać bitcoina za alternatywę wobec dolara. Dzięki temu zyskałby on na kursie wymiany. Przewidywania Saxo Banku mówiły też o wzroście kursu kryptowaluty w ciągu 2017 r. z 700 do 2100 USD. Tymczasem wiemy wszyscy, że bitcoin kosztował w grudniu 2017 r. prawie 20 tys. USD, a 30 kwietnia br. jego cena wynosiła 9193,2921 USD (za: https://e-kursy -walut.pl/kurs-bitcoin/).

W jednym ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI