RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie

RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie
Fot. stock.adobe.com / Olivier Le Moal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na posiedzeniu w dn. 2-3 lipca 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Decyzja była zgodna z konsensusem rynkowym.

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

– stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;

– stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;

– stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;

– stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;

– stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Czytaj także: Prezes NBP: decyzje ws. stóp zależą od tego, czy można oczekiwać spadku inflacji w 2025

RPP: po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii, przy obecnym poziomie stóp, inflacja wróci do celu

W najbliższych kwartałach dynamika CPI prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu, do czego przyczyni się podwyższenie cen energii – podano w informacji po lipcowym posiedzeniu RPP. Wg Rady, po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp proc.– inflacja powinna powrócić do celu.

„W najbliższych kwartałach dynamika cen konsumpcyjnych prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczyni się podwyższenie cen energii. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy” – napisano w komunikacie RPP.

„W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej. W kierunku wyższej presji popytowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” – dodano.

W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

RPP uzależnia kolejne decyzje dot stóp procentowych od napływających informacji

Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.

Powtórzono również, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

RPP powtórzyła także, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

RPP podtrzymała, że obniżaniu inflacji sprzyja także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki, a NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.

Źródło: PAP BIZNES