RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zaskakująca decyzja
Konsensus rynkowy przewidywał podwyższenie stopy referencyjnej o 25 pb.
RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.
Czytaj także: Stopy NBP stanęły w miejscu tylko na chwilę?
RPP: powrót inflacji do celu będzie następował stopniowo
RPP ocenia, że – ze względu na skalę i trwałość oddziaływania obecnych szoków – powrót inflacji w kierunku celu będzie następował stopniowo, a NBP zrobi wszystko w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji – wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP.
NBP nie wyklucza interwencji na rynku walutowym
NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji.
„NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego” – dodano.
Czytaj także: Bank Millennium: nie można wykluczyć dalszych podwyżek stóp procentowych w 2023 r. >>>
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.
– napisano w komunikacie.
„Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP” – napisano.
Czytaj także: PKO BP: dalsze podwyżki stóp procentowych mogłyby być mało produktywne >>>
„Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki” – dodano.
RPP: w najbliższych kwartałach dalsze obniżenie dynamiki PKB
Zdaniem RPP, w najbliższych kwartałach można oczekiwać dalszego obniżenia dynamiki PKB Polski.
„W Polsce dostępne dane miesięczne, w tym o produkcji przemysłowej, budowlano montażowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że w III kw. br. roczna dynamika PKB ponownie się obniżyła. W najbliższych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki PKB, przy czym perspektywy koniunktury obarczone są znaczną niepewnością. Mimo osłabienia koniunktury, sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra, co jest odzwierciedlone w rekordowo niskiej stopie bezrobocia” – napisano w komunikacie.
Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce
Podczas wrześniowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił, że – sądząc po wypowiedziach większości członków Rady – na posiedzeniu w październiku będzie rozważała brak podwyżki albo podwyższenie stóp procentowych o 25 pb.
RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., w tym stopę referencyjną do 0,5% z 0,1%. Dzisiejszą decyzję poprzedziło 11 podwyżek z rzędu.