Rosyjski problem Raiffeisena odpowiednio doceniają inwestorzy giełdowi

Rosyjski problem Raiffeisena odpowiednio doceniają inwestorzy giełdowi
Fot. stock.adobe.com / ANGHI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Akcje Raiffeisen Bank International spadają w poniedziałek o 7,6 proc., jest to największy dzienny spadek od początku wojny w Ukrainie - podała agencja Bloomberg. Media informują, że spadek nastąpił po informacji, że austriacki pożyczkodawca zwrócił uwagę amerykańskich urzędników ds. sankcji na jego powiązanie z rosyjską działalnością.

„(Pytania amerykańskich regulatorów – przyp. PAP) mają charakter ogólny i mają na celu wyjaśnienie działalności płatniczej i powiązanych procesów prowadzonych przez RBI, w świetle ostatnich wydarzeń związanych z Rosją i Ukrainą” – napisał Bank w oświadczeniu w piątek (17.02.).

„RBI utrzymuje procedury, które zapewniają zgodność ze wszystkimi obowiązującymi embargami i sankcjami finansowymi” – dodano w oświadczeniu.

Tymczasem jak pisze Bloomberg Economics, Austriacki Raiffeisen Bank i włoski UniCredit
wciąż zarabiają pieniądze w Rosji. Oba podmioty są jedynymi zagranicznymi bankami
na liście 13 systemowo ważnych instytucji kredytowych banku centralnego, co podkreśla ich
znaczenie dla rosyjskiej gospodarki.

Bank centralny Ukrainy apeluje do Raiffeisena i innych banków o zaprzestanie prowadzenia działalności w Rosji.

Czytaj także: Zachodnie banki uciekają z Rosji, ponosząc straty

Sprawa opcji strategicznych rosyjskiej spółki zależnej RBI

Raiffeisen analizował opcje strategiczne dot. swojej rosyjskiej spółki zależnej od marca 2022 roku, w tym starannie zorganizowane wyjście z tego rynku. Jednak rosyjskie przepisy ograniczające wyprzedaż aktywów oraz niechęć zachodnich firm do inwestowania w tym kraju, zawęziły opcje RBI.

Bank podał Reutersowi w piątkowym (17.02.) oświadczeniu, że w pełni współpracuje z Biurem ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC).

Bank poinformował, że rozumie, iż dochodzenie nie zostało wywołane przez konkretną transakcję lub biznes.

Czytaj także: UE przyjęła 9. pakiet sankcji wobec Rosji

Kurs akcji Raiffeisen Bank International – rekomendacje

Analitycy BNP Paribas Exane obniżyli swoją rekomendację dla akcji Raiffeisen do „neutralnie” z „przeważaj” w związku z potencjalnym ryzykiem.

Analitycy Erste Group podtrzymali jednak swoje pozytywne nastawienie do akcji Raiffeisen, argumentując, że dochodzenia OFAC są powszechne i nie muszą prowadzić do żadnych sankcji.

Wartość akcji Raiffeisen spadła o 34 proc. od czasu inwazji na Ukrainę, w porównaniu z 7-proc. wzrostem indeksu europejskich akcji bankowych w tym samym okresie.

Czytaj także: Kolejne kraje przestają honorować karty rosyjskiego systemu płatniczego Mir

Źródło: PAP BIZNES, Bloomberg