Rosnące wyzwania dla samorządów związane z ochroną danych wymagają współpracy z UODO

Rosnące wyzwania dla samorządów związane z ochroną danych wymagają współpracy z UODO
Źródło: UODO
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cyberbezpieczeństwo, zastosowanie sztucznej inteligencji, monitoring miejski, wykorzystanie nowoczesnych technologii w transporcie publicznym czy tworzenie kodeksów postępowania, to tylko niektóre obszary możliwej współpracy samorządów z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, czytamy w informacji prasowej UODO.

Te oraz inne tematy były przedmiotem spotkania Konrada Komornickiego, zastępcy prezesa UODO i przedstawicieli UODO z reprezentantami Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza (UMP) oraz inspektorami ochrony danych reprezentujących miasta należące do UMP, które odbyło się 24 czerwca 2024 roku.

Reprezentanci UMP przybliżyli problemy związane z ochroną danych osobowych, z którymi mierzą się każdego dnia oraz przedstawili plany związane ze stosowaniem różnych udogodnień dla samorządów, i mieszkańców.

Omówiono wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć w najbliższym czasie jednostki samorządu terytorialnego, takie jak np. cyberzagrożenia, wdrażanie rozwiązań sztucznej inteligencji (SI).

Smart city – RODO

Konrad Komornicki, zastępca prezesa UODO

– Przy koncepcji smart city, która ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców przy zastosowaniu m.in. nowoczesnych technologii, które korzystają z szeregu danych nie wolno tracić z pola widzenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych mieszkańców – powiedział Konrad Komornicki.

Zachęcił też UMP do podjęcia działań w celu rozpoczęcia prac nad kodeksem postępowania dedykowanym jednostkom samorządów, w szczególności jeśli chodzi o duże ośrodki miejskie.

Bowiem ich problemy z przetwarzaniem danych osobowych mają zupełnie inny charakter niż w mniejszych ośrodkach miejskich.

Czytaj także: UODO wspiera posłów w pracach nad regulacjami dotyczącymi AI

UODO: szkolenia dla JST

Omówiono też rolę szkoleń pracowników w samorządach z zakresu ochrony danych osobowych i konieczność prowadzenia audytów i testów bezpieczeństwa.

A także systematycznych przeglądów i aktualizacji polityk bezpieczeństwa w JST.

Wydarzenie było pierwszym z cyklu spotkań UODO z przedstawicielami organizacji samorządów terytorialnych.

Źródło: Urząd Ochrony Danych Osobowych / UODO